Nyáry Krisztián: „A kulturális intézmények bezárása előtt érdemes lenne feltenni a kérdést: „Akkor miért harcolunk?”
Budapest leggazdagabb kerülete is csatlakozott a rezsicsökkentés csökkentése óta egyre növekvő sorhoz: januártól három hónapra zárja be kulturális intézményeit. Országszerte egyre gyűlik a lista: könyvtárak, színházak lehetetlenülnek el az elugró számlák miatt.
Nyáry Krisztián író szerint azonban „a kulturális intézmények bezárása előtt érdemes lenne feltenni a kérdést: „Akkor miért harcolunk?”. Az író egy régi anekdotát idézett föl Winston Churchillről a Facebookon: „eszerint amikor a háború alatt a pénzügyminisztere azt javasolta, hogy a nehéz költségvetési helyzet miatt zárják be a kulturális intézményeket, Churchill visszakérdezett: „Akkor miért harcolunk?”.
A párbeszéd minden valószínűség szerint így sosem hangzott el, azonban Churchill még a háború előtt azt mondta a művészetről: „a művészetek nélkülözhetetlenek bármely nemzet teljes életéhez. Az állam tartozik magának azzal, hogy fenntartsa és ösztönözze őket.... Rosszul jár az a nép, amelyik nem tiszteli a művészeteket azzal a tisztelettel és örömmel, ami megilleti őket”. Amikor pedig kitört a háború, a kormány csupán néhány hétre záratta be a londoni színházakat, mivel attól tartottak, hogy bombatámadások áldozataivá válnak. „Aztán rájöttek, hogy ez a kockázat kisebb, mint kultúra nélkül maradni. A színházak újra megnyíltak, és a londoniak tömegesen vettek részt az előadásokon” – írja Nyáry.
A legnehezebb hónapokban maga Churchill is járt színházba: 1943-ban az Apollo Színház páholyából köszöntötte a színészeket.