Növeli a részesedésést az izraeli Spacecomban a 4iG
Engedélyt kapott a 4iG Nyrt. az izraeli Kommunikációs Minisztériumtól arra, hogy 20 százalékra növelje a részesedését az AMOS műholdrendszereket üzemeltető és fejlesztő Space Commmunications Ltd.-ben (Spacecom). A 4iG-nek eddig 9,538 százalékos részesedése volt a vállalatban.
A magyar cég először 2021 nyarán számolt be arról, hogy belépni tervez az űrtávközlési szolgáltatók közé, bő egy évvel később pedig megállapodott a Spacecom kisebbségi részvénycsomagjának megvásárlására vonatkozó feltételekről.
Akkor azt közölték, hogy a budapesti és a tel-avivi értéktőzsdén bejelentett ügylettel a 4iG a tranzakció zárását követő három év során további 31 százalékkal növelheti részesedését a Spacecomban, amennyiben az izraeli Kommunikációs Minisztérium, valamint a vállalat részvényesei hozzájárulnak.
Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke a bejelentéskor arról beszélt, hogy a megállapodással a 4iG lehet az első magyar vállalat, amely a földi adatátviteltől a műholdas kommunikációig teljes körű, egymásra épülő szolgáltatásokkal rendelkezik a távközlés, illetve a digitális kommunikáció területén.
Mint írták, a tel-avivi tőzsdén jegyzett Spacecom világszerte kínál sugárzott, valamint szélessávú műholdas szolgáltatásokat. A globális lefedettséggel rendelkező szolgáltató Magyarországon és a régióban AMOS 3 műholdján keresztül 2024-ig biztosíthatja szolgáltatásait a magyar geostacionárius pályát használva. Ezt követően Magyarországnak újra lehetősége nyílik arra, hogy saját pályapozíciója és frekvenciája fölött rendelkezzen.
Ennek a lehetőségnek kiaknázására jött létre a 4iG csoporton belül a CarpathiaSat Zrt., amely a tervek szerint rögzített föld körüli pályára állítja, illetve üzemelteti majd Magyarország első hírközlési és telekommunikációs kereskedelmi műholdját. Emellett a CarpathiaSat rendelkezik majd a magyar geostacionárius pályaszakasz húsz évre szóló üzemeltetési jogával is. A 4iG Nyrt. Spacecomban történő tulajdonszerzése jelentős technológiai és üzleti támogatást biztosít majd az AMOS 3-at váltó, magyar kereskedelmi műhold fejlesztéséhez és üzemeltetéséhez is.