"Nincs olyan információ a birtokunkban, amitől megnyugodhatnánk" - a kormánnyal tárgyaltak a pedagógusok
Az egyik, a tárgyaláson is jelen lévő pedagógus arról beszélt, Maruzsa részletesen tájékoztatót tartott nekik arról, hogyan fog emelkedni a bérük.
Azonban a sztrájkkövetelésekben nem volt előrehaladás
- emelte ki. Egy halvány ígéretecskét kaptak csupán arra, hogy a pedagógiai szakasszisztensek ne legyenek beoszthatók heti negyven órában dolgozni.
Totyik Tamás szakszervezeti vezető, azt mondta, a kormány konkrét ajánlata az, 2023-ra 64,7%-a lesz a bérük a diplomás átlagbérhez képest, 2024-ben ez 72% lesz, 2025-re pedig elérik a 80%-ot is.
Totyik azt mondta, arról Maruzsa nem tudott mit mondani, január elsejétől hogyan fog a bérük változni. Az államtitkár Totyik beszámolója szerint jogszabálymódosításhoz köti a béremelést, azonban a tanárok nem értik, miért bújik a kormány az Országgyűlés mögé. A szakszervezeti vezető azt mondta, a kormány álláspontja változott, a társadalmi felháborodás előtt meghajlottak. A tanárok most kíváncsian várják, hogy mi fog történni valójában, azonban abban bíznak, hogy az Európai Bizottság nyomására a kormány tartani fogja vállalásait.
Jelentősebb béremelést azonban a kormány nem ad ingyen - mondta Totyik, aki arra következtet a tárgyalásból, hogy átalakítás jön az oktatásban is.
Egy másik pedagógus arról beszélt, hogy januártól arra számítanak, hogy legrosszabb esetben 10%-os emelés lesz, ha megjönnek a források Európából, akkor lehet 20%-os az emelés. A tanárok szerint ez azonban nem fizetésemelést jelent, hanem az infláció miatt csupán azt, hogy bérük éppen nem csökken. Azt mondta, azért tartott ilyen sokáig a tárgyalás, mert azt magyarázták a kormány képviselőinek, hogy milyen körülmények vannak jelenleg az iskolákban. Mint mondta, ez az emelés nem fogja megállítani a tanárokat abban, hogy meneküljenek a pályáról. Úgy érzik, a kormány ezt tudja, azonban nem tesz a helyzettel semmit.
Nincsen szándék a kormányzat részéről - mondja egy másik szakszervezeti vezető az azonnali fizetésemeléssel kapcsolatban.
Nincs olyan információ a birtokunkban, amiért megnyugodhatnánk
- jelentették ki a szakszervezeti vezetők. Ezért arra kértek mindenkit, hogy továbbra is folytassa a demonstrációkat, november 26-án pedig mindenkit várnak valódi nemzeti konzultációra a Kossuth térre.