Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Nézze, miért merül hamar a telefonja: kiadták a listát az 50 alkalmazásról, amik zabálják az aksit

Bár egyre erősebbek az okostelefonok akkumulátorai, még mindig sokat nyom a latba az, hogy a gyakran futtatott alkalmazások mennyire veszik igénybe ezt az energiaforrást. Megnövekedett akkumulátorhasználattal járhatnak például az olyan, elsősorban játék alkalmazások, amelyek a telefon energiaéhes GPU-ját használják, vagy amelyekhez szükség van a GPS-re. De vajon mely alkalmazások merítik le leginkább az akkumulátort? E kérdés nyomába eredt a felhőalapú tárolással foglalkozó pCloud.

Nagyjából száz igen népszerű alkalmazáshoz kapcsolódó funkciókat követtek nyomon. Amikor megvizsgálták, hogy mely alkalmazások falják leginkább az energiát, három dolgot elemeztek: az egyes alkalmazások által használt funkciókat, például a helymeghatározást vagy a kamerát, az alkalmazások által használt akkumulátort és azt, hogy elérhető-e a sötét mód. E három tényező eredményeinek összevonásával számították ki, hogy a száz legnépszerűbb alkalmazás közül melyek veszik leginkább igénybe az akkumulátort, és ezeket koronázták meg mint „csendes telefongyilkosokat”. Persze vannak közöttük olyanok, amelyeket el kell fogadni szükségszerű rosszként, viszont olyanok is vannak, amelyek nélkül meg lehet élni, vagy energiatakarékosabb alternatívákkal lehet helyettesíteni őket.

[Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját]

A listát a Fitbit vezeti. A pCloud által követett 16 háttérfolyamat és engedély közül a Fitbit 14-et futtatott a háttérben egy telefonon, és a jelentés azt is megjegyzi, hogy ezek közül a folyamatok közül négy vastagon benne van az akku lemerítésében. Ha tehát rendszeresen használja a Fitbitet, mindenképp töltse fel a telefonját, ha edzésre indul.

A közösségi média uralja a lista húsz legakkuigényesebb alkalmazását. A Facebook, az Instagram, a Snapchat, a Youtube, a WhatsApp és a LinkedIn átlagosan 11 extra funkciót tesz a háttérbe, például a fényképeket, a wifit, és a mikrofont. Ezek mindegyike több energiát igényel a működéshez, és végső soron többet igényel a telefontól és az akkumulátortól. Ráadásul e hat közösségimédia-alkalmazás közül csak az Instagram engedélyezi a sötét módot, amellyel akár 30 százalékkal több akkumulátor-üzemidőt lehet megtakarítani a telefonon. A másik közösségimédia-alkalmazás, amely engedélyezi ezt a funkciót, a Twitter – ez talán meg is magyarázza, miért nem került be a top 20-ba.

Ím az 50 alkalmazás, amely a leginkább igénybe veszi a telefonja akkumulátorát:

A pCloud azt is megvizsgálta, hogy hány MB tárhelyre van szüksége a 30 legnépszerűbb alkalmazásnak: