Népszava: 1,3 milliárdot költött szakértőkre az állami pénzből pumpált, egyházi tulajdonú lakásügynökség
Hivatalosan a bukott devizahitelesek támogatására, majd a 2020-ban felszámolt Nemzeti Eszközkezelő Program maradványának kezelésére jött létre az a lakásügynökség, amit a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Református Egyház Szeretetszolgálat üzemeltet, most viszont bevállalták még feladataik mellé az ukrajnai háború elől menekülők, valamint az állami gondoskodásból kikerülő fiatalok lakhatásának segítését is – írja a Népszava. Jelenleg az egyházi lakásalapé Magyarország egyik legnagyobb, de területileg leginkább szétszórt ingatlanportfóliója – és legproblémásabb bérlői köre is.
Az ingatlanok átlagos forgalmi értékét mindössze néhány millióra becsülték tavaly, túlnyomó részük felújításra szorul, sok közülük üresen áll, az átlagos lakbér mindössze tízezer forint volt 2022 elején. Az ingatlanokban megmaradt bérlők többsége vagy idős, vagy sokgyerekes család. Az általuk fizetett bérleti díj tavaly mindössze 535 millió forint volt – holott az ingatlanállomány teljes értéke meghaladja a 16 milliárd forintot.
A lakásalap kiadásai viszont a Népszava cikke szerint 2022-ben jelentősen megugrottak a korábbi évekhez képest pénzügyi beszámolójuk szerint. Az anyagi és személyi költségek összege tavaly meghaladta a hárommilliárd forintot, a bérköltség egymilliárdra rúg, de külsős szakértőkre is jutott majdnem 1,3 milliárd forint. Mindezzel együtt is sikerült 67 millió forintos nyereséggel zárniuk az évet.