Nemcsak Katar, a FIFA is cserben hagyta a melegeket
A labdarúgó világbajnokságnak köszönhetően Kataron a világ szeme, és a világ egy részének nem tetszik, amit lát. Nem a mérkőzések színvonaláról van szó, ennek eldöntését hagyjuk meg a rajongóknak, hanem a közegről, amelyben ezeket a meccseket rendezik. A vadonatúj stadionok csillogása mellett ugyanis legalább ilyen jól látszanak a jogsértések is, legyen szó külföldi vendégmunkásokról, nőkről vagy az LMBTQ-közösség tagjairól.
Emberi jogi szervezetek már évek óta igyekeznek felhívni a figyelmet a vb-infrastruktúrát felépítő vendégmunkások katasztrofális munka- és lakhatási körülményeire, a labdarúgó-vb azonban felszínre hozott egy másik súlyos problémát is: a melegek helyzetét.
Milyen érzés katari melegnek lenni?
„Félelemben élsz, árnyékban élsz, aktívan üldöznek. Államilag támogatott fizikai és mentális bántalmazásnak vagy kitéve. Katarban veszélyes LMBT embernek lenni” – nyilatkozta nemrég a Guardiannek Nasser Mohamed katari orvos és melegjogi aktivista.
A homoszexualitás tiltott Katarban, az azonos neműek kapcsolatáért akár hét évig tartó börtönbüntetés is járhat. A törvények értelmében hat hónapig is fogva tarthatnak valakit vádemelés nélkül, ha megalapozott gyanú áll fenn, hogy bűnt követett el, amibe a „közerkölcsök megsértése” is beletartozik. A hatóságok ezen felül cenzúrázzák a szexuális orientációról és nemi identitásról szóló híradásokat a médiában.
A Human Rights Watch októberi jelentése szerint 2019 és 2022 között a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű embereket sújtó önkényes rendőrségi intézkedések során hat alkalommal súlyosan megvertek, ötször pedig szexuális zaklatásnak tettek ki LMBTQ fogvatartottakat. A szervezet hangsúlyozta, még idén szeptemberben is fordultak elő ilyen esetek, amikor a világbajnokság közeledtével már jóval nagyobb nemzetközi figyelem övezte az országot. A hatóságok nyilvános helyeken tartóztattak le queer állampolgárokat, akiknek illegálisan átkutatták a telefonját, a transznemű nőket pedig úgynevezett reparatív terápiára kényszerítették.
A Human Rights Watch meginterjúvolt hat érintett is, akiket korábban jogtalanul tartottak fogva és mind hasonló tapasztalatokról számoltak be. A biztonsági erők mindegyikőjüket egy földalatti börtönbe vitték Dohában, ahol magánzárkákba kerültek. Ez alatt az idő alatt rendszeresek voltak a verbális, valamint a rugdosástól a véresre pofozásig terjedő fizikai bántalmazások, a foglyok pedig semmilyen jogi vagy orvosi segítséget nem vehettek igénybe. A rendőrség mind a hat embert arra kényszerítette, hogy írjon alá egy dokumentumot arról, hogy „befejezi az erkölcstelen tevékenységét”.
Egy meleg férfi arról számolt be, hogy megfigyelték, mit csinál online, és ez alapján tartóztattak le, két transznemű nőt pedig azért vittek be, mert „nőt imitált”, illetve sminket viselt. Egy harmadik transz nő egyszer hat hetet, egy másik alkalommal pedig két hónapot is a földalatti börtönben töltött, ahol elmondása szerint minden nap megverték és a haját is leborotválták. A biztonsági erők egyszer levetették vele a felsőjét és fényképet készítettek a melléről.
A Guardiannek nyilatkozó aktivistának, Dr. Mohamednek pedig olyasmiről is tudomása van, hogy az elfogott melegekből a bűnüldöző szervek „ügynököt” csinálnak, hogy rajtuk keresztül jussanak el a közösségük többi tagjához, amiért cserébe ígéretet kapnak, hogy nem bántalmazzák és kínozzák meg őket.
Kozmetikázott ígéretek
A szervezők még 2020-ban ígéretet tettek rá, hogy a világbajnokság időtartama alatt beengedik a szivárványos zászlókat a stadionokba, később pedig arról is biztosították a FIFA-t és a rajongókat, hogy származástól, vallástól, nemi identitástól és szexuális orientációtól függetlenül mindenkit szívesen látnak 2022-ben Katarban. Azt is leszögezték ugyanakkor, hogy nem támogatják „a közszemlére tett érzelmi megnyilvánulásokat” és elvárják, hogy mindenki tiszteletben tartsa a kultúrájukat és a hagyományaikat. A korábbi FIFA-elnök Sepp Blatter amikor még 2011-ben megkérdezték, hogy biztonságban lesznek-e a meleg szurkolók Katarban, azzal „poénkodott”, hogy „tartózkodjanak a szexuális tevékenységektől”.
Katarban aztán kiderült, hogy mástól is tartózkodni kell: a FIFA nem engedi, hogy a játékosok szivárványos karszalagot viseljenek. Egy ausztrál szurkolót pedig elküldtek a dohai jegyértékesítő központból, mert szivárványos zászló volt nála.
A tolerancia és az elfogadás szellemének ellentmondanak a világbajnokság egyik nagykövetének, Khalid Salmannak a minap tett kijelenései is. Az egykori katari középpályás egy ZDF-nek adott interjúban ugyanis „elmebajnak” nevezte a homoszexualitást.
Egy skandináv médiacsoport kutatása mindeközben arra az eredményre jutott, hogy a FIFA hivatalos listáján ajánlott 69 szálláshely közül háromban megtagadják a belépést az azonos nemű pároknak, húszban pedig csak azzal a feltétellel látják őket szívesen, hogy ha nyilvánosan nem mutatkoznak melegként – bármit jelentsen is ez. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség erre válaszul azt közölte, hogy szerződést bont minden olyan hotellel, amelyik hátrányos megkülönböztetésben részesíti az azonos nemű párokat.
Az angol labdarúgó-szövetség vezetője, Mark Bullingham ugyanakkor úgy érzi, hogy a katariak megnyugtató válaszokkal szolgáltak a felvetett aggályaikra. Megerősítette, hogy sem az egymás kezét fogó egynemű párokat, sem pedig a szivárványos zászlóval érkezőket – hacsak nem a mecsetekre tűzik ki a lobogókat – nem érik majd retorziók a hatóság részéről. Egy, a bajnokság idejére bevezetett új rendelkezés pedig törvényileg is garantálja majd, hogy a kisebb vétségek nem vonnak maguk után rendőri intézkedést. Csakhogy az továbbra sem tisztázott, meddig minősül valami „kisebb vétségnek.” A nyilvános érzelmi megnyilvánulásokat ellenző országban kérdéses, mi a helyzet például egy stadionban elcsattant csókkal.
Hasonlóképpen elégedett volt a katari hatóságoktól kapott ígéretekkel a Nemzetiközi Labdarúgó-szövetségnél jelenleg tanácsadói pozícióban dolgozó, nyíltan meleg Joyce Cook, aki korábban a társadalmi felelősségvállalást érintő ügyekért felelt. „A FIFA biztos abban, hogy a fenti jogi garanciáknak köszönhetően az LMBTQ embereknek nem kell felelősségre vonástól tartania” – olvasható egy emberi jogi szervezeteket tömörítő sportkoalíciónak írt levelében.
A Human Rights Watch LMBTQ jogokkal foglalkozó munkatársa, Rasha Younes szerint az, hogy a katari hatóságoknak kivételt kell tennie a külföldi látogatók miatt, burkolt beismerése annak, hogy nem hisznek benne, hogy az országban élő LMBTQ embereket megilletnék az alapvető jogok. A szervezet ennek függvényében arra figyelmeztet, hogy a világbajnokság befejeztével megtorlás érheti az országban élő LMBTQ szurkolókat, ha a rendezvény alatt nyíltan felvállalják az identitásukat. A szivárványos zászlók lengetése, a közösségi oldalakra kitett LMBTQ+ támogató tartalmak a későbbiekben mind bizonyítékul szolgálhatnak a hatóságok számára. Younes úgy véli, a stadionokban is kiépített megfigyelő rendszereknek köszönhetően a katari melegek és transzneműek üldözésnek lehetnek kitéve jóval azután is, hogy a külföldi nézők már rég hazamentek.
„Szükség van rá, hogy tiszteletben tartsák a szabad önkifejezéshez való jogot a világbajnokság alatt. De azt is tudjuk, hogy ha bármilyen lehetséges intézkedésre sor kerül valaki ellen a világbajnokság keretein kívül, az döntően a katari LMBTQ lakosságot fogja érinteni” – mondta. Szerinte az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket és vállalásokat illetően a FIFA-nak és a szervező bizottságnak azt is szem előtt kellene tartania, hogy az országban élő LMBTQ emberek védelmét biztosítsák.