Nem tagadja a szaktárca, hogy amerikaira cserélnénk a Pakson használt orosz nukleáris fűtőanyagot
Konkrét kormányzati válasz ugyan nem érkezett az Energiaiügyi Minisztériumtól az MSZP-s Tóth Bertalan írásbeli kérdésére, de a közlés mégis felér egy megerősítéssel. Az ellenzéki politikus arra volt kíváncsi:
Megkereste-e Magyarország Kormánya a Westinghouse, amerikai energetikai vállalatot hasadóanyagok beszerzésének ügyében?
A téma amiatt aktuális – és erre kérdezett rá Tóth is –, hogy néhány hete a New York Times cikke már pedzegette: más országokhoz hasonlóan Magyarország is alternatív beszerzési forrásokat kereshet atomerőműve nukleáris fűtőanyaggal való ellátásához.
A cikket szemléző 444.hu korábban felhívta a figyelmet: bár magyar részről semmilyen tájékoztatást nem adtak még, a Times cikkében megszólaltatták a Westinghouse illetékesét, aki pont Magyarországgal példálózva érzékeltette, hogy
az európai országok az elmúlt hónapokban nagyon komolyan nekiálltak függetleníteni energiaellátásukat Oroszországtól.
Az orosz beszerzés ugyanis egyre nehezebbé válhat az Ukrajna elleni invázió nyomán Oroszországra kiszabott, illetve tervezett szankciók miatt. Arról a hvg.hu is írt, hogy a tervezett újabb, tizenegyedik szankciós csomag lengyel nyomásra a nukleáris ágazatot is érintheti, bár Magyarország ezt ellenzi.
Úgy tűnik, a magyar vezetés előre menekülne – ahogy amúgy a csehek is teszik. A Cseh Energetikai Művek éppen a héten jelentette be, hogy az orosz Roszatom-holdinghoz tartozó TVEL cég helyett az amerikai Westinghouse szállítja majd nekik a nukleáris fűtőanyagot a cseh atomerőművekbe.
Az Energiaiügyi Minisztérium államtitkára, Koncz Zsófia azt válaszolta az ellenzéki kérdésre, hogy az ország „energiabiztonságához és a rezsitámogatás fenntartásához szükség van a nukleáris energiára, amely az ellátásbiztonságon túl az árstabilitás megteremtésében is fontos szerepet játszik”.
Az államtitkár a konkrét témára rátérve annyit közölt még, hogy „hazánk villamosenergia-ellátásának alappillérét a Paksi Atomerőmű négy blokkja biztosítja”. Hozzátette:
az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Folyamatosan vizsgálja a létesítmény zavartalan üzemeltetéséhez szükséges intézkedési lehetőségeket.”
Érdekesség egyébként, hogy Herman Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter nemrég jelentette be: saját nukleárisüzemanyag-gyártására készül az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Energoatom, amely ennek érdekében a Westinghouse-szal működik együtt.