Nem pótolhatatlanok az oroszok az Európai Űrügynökség Mars-járó robotjánál
A nyugati szankciók miatt az Európai Űrügynökség (ESA) egyik projektjét, az ExoMars Mars-járó robot megépítését is fel kellett függeszteni, az ESA ugyanis nem volt hajlandó tovább dolgozni az oroszokkal Ukrajna lerohanása miatt. Most úgy tűnik, a projekt kap egy második esélyt.
A Gizmodo beszámolója szerint az űrügynökség a légkörbe belépő, valamint a landoló platformot szeretné kiváltani európai fejlesztésű egységekre, azokat ugyanis korábban az oroszok adták volna. Az ESA legutóbbi tanácskozásán Josef Aschbacher, a szervezet igazgatója hangsúlyozta, hogy a küldetés tudományos céljai még hat év múlva is relevánsak lesznek – ekkor indítaná útnak az eszközt az ESA.
A Rosalind Franklin tudósnőről elnevezett Mars-járó eredetileg most szeptemberben indult volna útnak a vörös bolygó felé, ám ezt márciusban – a már említett okok miatt – lefújta a szervezet. Hogy mi lesz a szerkezet – és a küldetés – sorsa, az november 22-23-án dől majd el, amikor is egy párizsi tanácskozáson ez is napirendre kerül majd.
A fejlesztéshez nagyjából 360 millió euróra lenne szükség, ez jelenlegi árfolyamon mintegy 148,4 milliárd forintot jelent. A robot 2 méter mélyen ásna be a talajba, hogy bizonyítékot találjon a marsi élet létezésére. A küldetés egy másik eszköze, a marsi szonda már 2016-ban elindult, és azóta tanulmányozza a vörös bolygó légkörét.