Budapest
2024 november 20., szerda
image

Nem kell azonnal bíróságra rohannia, ha vitába került üzletfelével!

A növekvő infláció és az óriási rezsiköltségek miatt rengeteg cég kerülhet nehéz helyzetbe, és annak érdekében, hogy talpon tudjanak maradni, rákényszerülhetnek a meglévő szerződéseik újratárgyalására. Akik pedig fizetésképtelenné válnak, a partnereiket is magukkal ránthatják.

Sok hazai vállalkozás azonban még ma sincs tisztában azzal, hogy nem szükséges minden üzleti sérelem miatt bírósághoz fordulnia, ha pontot szeretne tenni az ügy végére. Ennek ellenére az elmúlt években körülbelül 15 ezer gazdasági jellegű pert indítottak Magyarországon évente, amelyeknek csak nagyon kis része, alig több mint öt százaléka zárult peren kívüli megegyezéssel. Pedig egy pernek számos hátránya van: költséges, évekig is elhúzódhat, vagyis nem nyújt gyors megoldást, és korántsem biztos, hogy a bíróság végül a felperesnek kedvező döntést hoz.

Alternatív lehetőség a viták rendezésére

Mivel a jelenlegi gazdasági körülmények miatt a cégek közötti jogviták száma várhatóan csak emelkedni fog, érdemes tudni, milyen alternatív lehetőségek vannak a vitás kérdések peren kívüli rendezésére – mondta Parti Tamás, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elnökhelyettese.  A közjegyzők hatásköre több permegelőző célt szolgáló eljárásra is kiterjed, amelyek nagy segítséget jelenthetnek egy vállalkozásnak a vitás helyzetekben. Ilyen például az egyezségi eljárás is.

Közjegyző előtt egyezséget kötni minden olyan vitás helyzetben hasznos megoldás lehet, amelyben a felek szeretnék elkerülni a hosszadalmas és költséges pereskedést, de akarnak egy végrehajtó határozatot, egy ítélet erejével bíró erős garanciát arra, hogy biztosan teljesülni fog a megállapodásuk – tette hozzá Parti Tamás.

Gyakori eset például, hogy a megbízó és a kivitelező között minőségi vita merül fel. A megbízó ilyenkor dönthet úgy is, hogy bírósági eljárás helyett egyezséget köt a kivitelezővel, és egy közjegyzői okiratban rögzítik, hogy milyen módon rendezik a konfliktust, például a kivitelező kijavítja a hibát, vagy kifizet egy bizonyos összeget. Az egyezség hasznos lehet akkor is, ha az üzleti partner nem tudja időben kifizetni a tartozását. Amennyiben közjegyző előtt részletfizetést vállal, az garancia a másik félnek, hogy még ha nem is egy összegben, de biztosan és hamarabb vissza fogja kapni a pénzét, mintha a bíróság ítéletére várna.

Egyezség komoly jogi garanciákkal

Egyezséget szinte bármilyen üzleti kérdésben lehet kötni, de természetesen csak akkor kerülhet rá sor, ha mindkét fél hajlik a peren kívüli megegyezésre. Olyan megoldást kell keresni, amelyet valamennyi érintett fél méltányosnak talál. Ezért hasznos lehet az álláspontok közelítéséhez egy pártatlan harmadik felet, mediátort igénybe venni. Ha az elvi megegyezés létrejött, akkor lehet közjegyző előtt okiratba foglalni a felek közötti megállapodást.

A közjegyző előtti egyezségi eljárás egyik előnye, hogy kifejezetten gyors. Hacsak nincs szükség valamilyen nehezen beszerezhető igazolásra, tulajdoni lapra, cégkivonatra vagy adatra, információra, akkor napokon belül megszülethet a közokiratba foglalt egyezség. Ennek különlegessége, hogy amennyiben valamelyik fél nem tartja be a vállalásait, akkor az egyezségben foglaltak közvetlenül végrehajthatók, azaz a jogérvényesítéshez nem kell bírósághoz fordulni, mert ez az egyezség a bíróság által jóváhagyott egyezség hatályával bír.

Nem csak az egyezség segíthet a viták lezárásában

Ha az üzleti partnerek konfliktusba kerülnek, nem csak az egyezségi eljárás segíthet a viták lezárásában. Például az építkezések és felújítások gyakori velejárója a késedelem, a hibás teljesítés, a szavatossági probléma, és az azzal járó jogi, pénzügyi vita. Mivel az építőiparban sokszor nem egyszerű utólag megállapítani egy-egy probléma okát, a felek már a munkák során próbálnak bizonyítékot szerezni a maguk igazához.

Egy közjegyző többféle eljárással is közre tud működni egy ilyen vitánál a bizonyítás elősegítése érdekében. Bármelyik fél kezdeményezhet közjegyzőnél előzetes bizonyítási eljárást és igazságügyi szakértő kirendelését is, amíg nem indult bírósági eljárás az ügyben. Előzetes bizonyítás keretében alkalmazhatók mindazok a bizonyítási eszközök, amelyek a bírósági eljárásban is, azaz például tanúkat hallgathat meg, szemlét tarthat, okiratot tekinthet meg a közjegyző. A közjegyző kirendelhet igazságügyi szakértőt, aki meg tudja határozni, mi idézete elő az adott problémát, például miért ázik a fal.

Emellett ténytanúsítást is végezhet közjegyző, amelynek keretében jegyzőkönyvi leírást, fényképet, hang- vagy videofelvételt készít az általa tapasztaltakról, és azt közokiratba foglalja. Például rögzítheti, hogy egy adott pillanatban álltak-e már a falak vagy még csak az alapozás készült el – ezt összevetve a szerződésben vállalt ütemtervvel egyértelműen látható, hogy időben vagy késve húzták-e fel a falakat.

Ezeknek az eljárásoknak nemcsak a permegelőzésben van szerepük, hanem közokirati bizonyítékként fontosak lehetnek akkor is, ha mégis bíróságra kerül az ügy. A szakértői véleményeket a peres eljárás során is fel lehet használni, és a bíró úgy fogja értelmezni azokat, mint egyébként a hatósági eljárásokban kirendelt szakértők véleményeit.

Tartozás miatt sem kell a bíróságra rohanni

Ha nem hajlandó vagy nem tud fizetni a partner gyors, peren kívüli megoldás lehet a fizetési meghagyásos eljárás is, amelyet 30 millió forintig lehet kezdeményezni a közjegyzőnél. Ennek előnye a pereskedéssel szemben, hogy amennyiben a címzett nem mond ellent a követelésnek, már néhány héten belül megindulhat vele szemben a végrehajtás.

A perből is van visszaút

Ha a felek mégis bíróságra vitték a jogvitájukat, akkor is fontos tudni, hogy még egy peres eljárásból is mindig van visszaút a megegyezés felé – magyarázta Parti Tamás. A felek a bírósági szakaszban is megegyezhetnek és így a folyamatban lévő eljárást is rövidre lehet zárni.

A közjegyző által kiadott végzéseknek egyébként a bírósági végzéssel azonos hatálya van, a közjegyző előtti egyezség pedig a jogerős ítélet hatályával bír – tette hozzá a MOKK elnökhelyettese.

Előre is biztosíthatjuk magunkat jogviták esetére

A legjobb természetesen az, ha a felek el sem jutnak a jogvitáig, hanem már a jogviszony kezdetén előre biztosítják magukat a problémás helyzetekre, és a szerződésüket közjegyzői okiratba foglalják, vagy közjegyzői okiratba foglalt kötelezettségvállalásokkal támogatják meg. Az okirat nagy előnye, hogy vita esetén nem kell bíróságra menniük jogaik érvényesítése érdekében, hanem a dokumentum alapján közvetlenül bírósági végrehajtást lehet indítani a szerződésben vállalt kötelezettségek behajtására, a közvetlen végrehajtás megindításának lehetőségével pedig a közjegyzői okiratok képesek sínen tartani az azokkal támogatott jogügyletek teljesítését.