Nem felcsúti, de Felcsuti-társaság az ország legértékesebb családi cége
A második helyre szorult Mészáros Lőrinc cégbirodalma a Forbes friss rangsorában, amely a családi kézben lévő legértékesebb cégeket listázza. Ez már a nyolcadik ilyen listája a magazinnak, amelynek élén idén Felcsuti Zsolt cégcsoportja végzett.
A Felcsuti család MPF Holdingja 401,9 milliárd forintos becsült értékkel lett első. A főleg géptartozékgyártásáról, csiszolószerszámairól, hűtő- és fűtőkészülékeiről, valamint ipari alkatrészeiről ismert csoport az elmúlt két évben belevágott a radiátorgyártásba és az automatizálás-technikába, csiszolószerszámait pedig már ipari szereplők is vásárolják. Az MPF Holding 2018-ban egyszer már nyert ezen a Forbes-listán, amihez akkor nagyjából 490 millió eurós becsült érték elég volt.
A második helyre szorult a Mészáros-csoport (Opus Global, Opus Tigáz, Opus Titász, Talentis Group, Talentis Agro, Fejér B. Á. L., Mészáros Építőipari Holding, Mészáros és Mészáros Zrt.), 355,7 milliárd forintos becsült értékkel. Vagyis a Forbes szerint Mészáros Lőrinc birodalma százmilliárd forinttal növelte értékét egy év alatt. Még úgy is, hogy az Opus Global részvényeinek ára jelentősen csökkent, hiszen közben a csoport építőipari és mezőgazdasági-élelmiszeripari tagjai mind robbantottak. A Forbes megjegyzi: a Mészáros-csoport tagjainak növekedése továbbra is szoros összefüggésben van az elnyert közbeszerzésekkel.
Bronzérmes lett a Rahimkulov testvérek Kafijat-csoportja (Kafijat Zrt., MGTR Alliance Kft.) 298,6 milliárd forintos becsült értékkel. Az orosz születésű, de magyar állampolgársággal is rendelkező, a kormánnyal jó viszonyt ápoló testvérpár rengeteget bukott befektetésein az orosz–ukrán háborúval – részben tőzsdei kitettségük révén, de van érdekeltségük az orosz olaj- és bányaiparban, valamint bankokban is. Ezektől apjuk, az Oroszországban élő Megdet Rahimkulov erős politikai kapcsolatai miatt – a pénzügyi beszámolóikból kiolvasható részletek alapján – a veszteségek ellenére sem váltak meg.
Az OTP-vezér Csányi Sándor családi Bonafarm-csoportja (Bonafarm Zrt., Pick Szeged, Bábolna Takarmány, Sole-Mizo, Csányi Pincészet, Hungerit Zrt., MCS Vágóhíd Zrt., KITE Zrt.) 229,1 milliárdos becsült értékkel a negyedik helyen végzett, a Demján Sándor örökösei birtokában lévő Gránit Pólus-csoport pedig 160,2 milliárdos becsült értékkel lett az ötödik.
A további helyezettek közül új belépő a listán Szíjj László családjának érdekeltsége, a Duna-csoport, vagyis a Duna Aszfalt. Maga a társaság a Forbes csak a legértékesebb cégekre, tehát nem családi csoportokra fókuszáló listáján már régi szereplő, de miután Szíjj lánya, Polyák-Szíjj Zsuzsanna is beszállt a cégmenedzsmentbe mint igazgatósági tag, ezen a listán is indokolt lett a Duna csoport szerepeltetése. Becsült érték: 153,8 milliárd forint. A csoport rendszeres nyertese a közbeszerzéseknek, és emlékezetes, hogy néhány éve Szíjj luxusjachtján bukkant fel Szijjártó Péter külügyminiszter. A Lady MRD luxusjachtot azóta Szíjj már eladta.
Tizedik a Budapesti Ingatlan Nyrt. (BIF), 67,2 milliárd forintos becsült értékkel, ez a Schmidt-Ungár családé. Tizenhatodik helyen zárt Varga Mihály* és családja társasága, a KÉSZ csoport, 40,8 milliárdos becsült értékkel.
A teljes és részletes, 24+1-es lista a szeptemberi Forbes magazinban olvasható.
(Nyitóképünkön Felcsuti Zsolt látható.)
*Cikkünk eredeti verziójában a KÉSZ csoport tulajdonosaként Varga Mihály pénzügyminisztert és családját jelöltük meg, de ez névazonosságon alapuló tévedés volt, a csoport nem Varga Mihály pénzügyminiszer érdekeltsége. A hibáért elnézést kérünk.