Nagy Márton elmesélte, miért nem aggódik Magyarország leminősítése miatt
A kormány elkerüli a recessziót, beindítja a növekedést, az infláció letörésében pedig együtt dolgozik a Magyar Nemzeti Bankkal - hangsúlyozta Nagy, aki szerint a magas energiaárak már csökkentek, bár a koronavírus-válság előtti szinthez képest még magasak, de konszolidálódtak. A kamatok továbbra is magas szinten vannak, de ha az infláció csökken, akkor a jegybank is fordulatot vehet, elkezdheti óvatosan csökkenteni a kamatokat - vélte.
Várakozásai szerint az infláció januárban valószínűleg még "benéz" 25 százalék fölé, de februárban már mérséklődés várható, és ezután gyors csökkenés következhet be, év végére pedig egyszámjegyűvé válhat a drágulás - igaz, azt nem tette hozzá, hogy ez leginkább nem kormányon fog múlni, hanem egyszerűen az idei magas bázis miatt fog csökkeni az infláció.
Nagy Márton a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő új besorolására reagálva kijelentette: hamarosan felminősítésre számíthat Magyarország.
A hitelminősítő szerint a magas energiaárak, a magas kamatok, a bizonytalan gazdasági kilátások, valamint a magas államadósság megnehezítik a magyar kormány törekvéseit a gazdaság konszolidálására, stabilizálására. A miniszter úgy látja, hogy a Standard&Poor's új besorolása nincs jelentős hatással az ország finanszírozási képességére. Ugyanakkor azt azrét hozzátette, hogy küzdeni kell, hogy a felminősítések megtörténjenek.
Nagy Márton fontos "védvonalnak" nevezte például a Széchenyi Kártya Programot és a közelmúltban meghirdetett Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot. Ez utóbbiról itt írtunk, megemlítve, hogy az, hogy a kormány újabb 700 milliárd forintot szór szét a vállalkozások között, szinte biztosan növelni fogja az inflációt.
Jó irány minden olyan gazdaságpolitikai beavatkozás, ami a beruházásokat segíti - hangsúlyozta a Kossuth rádióban ezzel kapcsolatban a gazdaságfejlesztési miniszter.