Nagy Márton arról, hogy 25,4-ről 25,2 százalékra esett az infláció: „Jó úton haladunk”
„Jó úton haladunk”, „már tetőzött az infláció, ezt követően pedig elindult egy mérséklődés”, „újabb lépéssel közelebb az egy számjegyű inflációhoz”. Ilyen hangzatos értékelést adott Nagy Márton a vg.hu-nak, miután a Központi Statisztikai Hivatal azt közölte, hogy a januári 25,7 és a februári 25,4 százalék után márciusban 25,2 százalékos volt az infláció.
Az elemzők előzetes várakozásánál egyértelműen magasabb volt az adat, jókora csalódást jelentett, hogy még most is 25 százalék fölött maradt, statisztikai hibahatárhoz közelítő lassulásról beszélnek, volt, aki már azt pedzegette, az sem kizárt, hogy még tovább is fog gyorsulni innen. Egy ilyen helyzetben érkezett a gazdaságfejlesztési miniszter, és rögtön azt mondta, szerinte a mostani adat „teljes összhangban van a kormányzat várakozásaival”, a mostani javulás „mérsékelt, de folyamatos és trendszerű”.
„Az intézkedések működnek, egyre látványosabb lesz a hatásuk, azaz eredményes a szankciós infláció elleni vakcina” – fogalmazott Nagy Márton. Mi pedig azt is megmutatjuk egy grafikonon, hogy mi is az a látványos hatás eddig:
Igen, az a kis csökkenés ott a kép jobb oldalán. Tény, hogy valamilyen lassulás van, még ha ez szabad szemmel szinte nem is észrevehető. Az is biztos, hogy a bázishatás miatt idővel esni fog a mutató – mivel az infláció mindig azt jelenti, hogy a 12 hónappal korábbihoz képest mekkora volt a drágulás, majd ősszel, amikor már a rezsicsökkentés elengedése és a tavalyi durva élelmiszerár-robbanás utáni árakhoz viszonyítunk, kisebb szám fog kijönni.
„Az áruházláncok ma már egymásra licitálva jelentik be az árcsökkentéseket” – mondta a miniszter, miután az is kiderült, hogy még februárról márciusra is összességében 0,8 százalékkal emelkedtek az árak, ezen belül csak az élelmiszereké 1,5 százalékkal. És persze azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy „a szankciós infláció nem csökken, hanem csökkentjük”. Erről is van egy ábránk szerencsére:
Arra pedig már ki sem tért, hogy az egyszeri hatások kiszűrésével készített maginfláció még most sem lassul, hanem akkorára nőtt – 25,7 százalékosra –, mint 1996 februárja óta soha.