Nagy a gond a német gazdaságban, hozzányúlnak a társasági adóhoz is
7 milliárd eurós adócsökkentés a vállalatoknak – ezzel próbál dinamikát adni a német gazdaságnak Olaf Scholz kormánya, amely különösen hangsúlyozza, hogy „elsősorban a kis és közepes cégek adóterhein kíván enyhíteni.”
A terv nem áll meg itt, mert négy év alatt 32 milliárd euróval mérsékli a vállalkozások adóit. Ezek hatalmas összegek, nem véletlenül vitatkozott sokat az adócsökkentés mértékéről a Scholz-kormány, melynek szívügye a költségvetési egyensúly és az államadósság csökkentése. Csakhogy az ukrajnai háború, az orosz energiaszállítás leállítása nagy csapást mért Európa legerősebb gazdaságára, mely az olcsó orosz energiára alapozta a számításait. Az energiaválság padlóra vitt sok céget, a német gazdaság recesszióba jutott, jelenleg pedig stagnál. Mit lehet tenni?
A kormány visszavonult két napra a Merseburg-kastélyba, hogy áttekintse a gazdaság gondjait. „Azt vitatjuk meg, hogy miképp tudnánk nagy energiainjekciót adni a gazdaságnak” – mondta a tanácskozás kezdetén Olaf Scholz kancellár, aki korábban a Merkel kormányban pénzügyminiszter volt.
A kétnapos tanácskozáson 10 pontból álló programot fogadtak el a német gazdaság teljesítményének fokozására. Ezek közül az egyik a társasági adó jelentős csökkentése. Ezenkívül a kormány támogatni kívánja a cégek energiatakarékossági terveit, hogy ezzel is mérsékelje az energiaszámlát. Ezenfelül megkönnyítik a vállalkozások számára a veszteségek leírását is.
A német gyáriparosok szövetsége azt hangsúlyozza a recesszió kapcsán, hogy „a német gazdaságnak komoly strukturális problémái vannak, melyeket felszínre hozott az ukrajnai háború és az energiaválság.”
Lindner pénzügyminiszter sajtóértekezletén kiemelte, hogy „mi nagyon is komolyan vesszük azt, hogy lassabban növekszik a német gazdaság, mint a vetélytársai.” Ez persze eufemisztikus állítás, hiszen a német gazdaság mínuszban van, és a vetélytársak sem muzsikálnak igazán jól. Súlyosbítja a problémát, hogy az infláció továbbra is magas Németországban: 6,2%, ez bizony stagflációt jelent.
Németország csakugyan Európa beteg embere lenne?
„Ez egyáltalán nem reális megítélés: a foglalkoztatottság rekordot jelez, sok a betöltetlen munkahely. A német gazdaság jobb állapotban van, mint a vetélytársak többsége” – nyilatkozta a CNBC televíziónak Holger Schmieding, a Berenberg Economics vezető közgazdásza.
„Németország exportja a globális gazdaságtól függ: gépek, autók, vegyszerek stb. Most nem áll jól a globális gazdaság, ezért nem megy az export. Franciaország viszont a szolgálatásokból él elsősorban, és azok jól mennek a pandémia utáni korszakban” – nyilatkozta Carsten Brzeski, az ING vezető közgazdásza.
Így vált deficitessé a német külkereskedelem évtizedek óta először május hónapban. Júniusban többlet keletkezett, de az alapprobléma megmaradt: a német export gyengélkedik, márpedig ez a gazdaság motorja. A létfontosságú kínai export például 5,9 százalékkal csökkent.
A magas energiaárak miatt sok német cég szívesebben fektet be külföldön, mint otthon.
„Németország Európa beteg embere, de nincs ezzel egyedül a kontinensen. A többiek is ugyanezekkel a betegségekkel küszködnek, Németország már nem emelkedik ki közülük, ugyanolyan mint a többiek “ – mondta Brzeski az ING vezető közgazdásza a CNBC televíziónak.
Uniós aggodalmak
Ha a német gazdaságnak ilyen jelentős ösztönzésre van szüksége, hogy kikerüljön a recesszióból, akkor vajon mire számíthat az Európai Unió többi országa? – teszi fel a kérdést a Deutsche Welle, mely arra utal, hogy a gazdasági gondokkal küszködő kisebb tagállamoknak egészen egyszerűen nem lesz elég pénzük arra, hogy ösztönözzék a gazdaságukat, ahogy azt most a németek megteszik.
A francia közszolgálati RFI arra mutat rá, hogy a német gazdaság gyengélkedése kihat az egész eurozónára és az Európai Unióra is. A problémák között megemlíti azt is, hogy Németország legfontosabb gazdasági partnere immár nem Franciaország, hanem Kína, márpedig ott is gondok vannak. Ráadásul az Egyesült Államok arra beszéli rá európai szövetségeseit, hogy korlátozzák kapcsolataikat Kínával, amely az egész Európai Unió legjelentősebb kereskedelmi partnere.
Mi várható?
„Bár a gazdasági perspektívák kedvezőtlenek, nem hiszünk abban, hogy ez az ösztönzőcsomag sokat lendítene a német gazdaságon” – írta a Pantheon Macroeconomics, amely azzal indokolta állítását, hogy „a döntéshozók tartanak az államadósság növekedésétől.”
A Rystad Energy arra hívja fel a figyelmet, hogy Németország nehézségei inflációs hatást gyakorolhatnak az egész Európai Unióra. „A GDP visszatérhet a pozitív régióba, de tartósan magas növekedésre nem lehet számítani a német gépipar, az autógyártás és a vegyipar gondjai miatt” – állapítja meg a Rystad Energy.
A német gazdaság egyik legfőbb gondja a szakképzett munkaerő hiánya, emiatt enyhítettek az ezzel kapcsolatos bevándorlási szabályokon – emlékeztet a német közszolgálati Deutsche Welle.