Mutatunk pár igazolt trükköt, amivel csökkentheti az energiafelhasználást – és így a számlái összegét
Szinte mindenhol nőttek az energiafelhasználásból származó költségek, amik így minden hónapban egyre több terhet raknak a családokra. Különféle spórolási tippek természetesen vannak, de ezek nem mindegyike tűnik (valóban) hatékonynak. Az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő magazin azonban vázolt néhány olyan alternatívát, ami jó kiindulópontot jelenthet, ha valaki tényleg spórolni szeretne. A cikket azért is érdemes átfutni, mert a University College London (UCL) munkatársa, Aurore Julien értekezik benne, aki a téma egyik szakértője.
Az első ilyen lehetőség a kimosott ruhákkal kapcsolatos: a portál azt ajánlja, hogy aki tudja, mossa ki a ruháit kézzel, és ne használjon szárítógépet – helyette odakint, a friss levegőn szárítsa meg ezeket. (A tél közeledtével mindez persze nem túl előnyös alternatíva, de a cikk is eleve abból indul ki, hogy ősszel azért még vannak olyan napok, amikor kicsit melegebb van.)
Julien alapvetően a szárítógépet emeli ki, mint problémás eszközt: a számítások szerint egy átlagos ilyen gép óránként 4,5 kilowattórát is elhasználhat. A mosógép – köszönhetően az egyre hatékonyabb energiafelhasználású eszközöknek – minimális mennyiséget, nagyjából 0,5 KW-ot használ el 9 kilónyi ruha kimosásakor. Vagyis nem ez az, ami megnyomja a számlát.
A szakértő szerint a használt melegvíz-mennyiségen is spórolhatunk, méghozzá azáltal, hogy kevesebb ideig folyatjuk a csapot vagy a zuhanyt. Szintén költségmegtakarítást lehet elérni egy olyan tartállyal, ami képes megtartani a hőt. A harmadik lehetőség ebben a tekintetben egy olyan zuhanyfej vásárlása, amiből nem áramlik ki olyan mértékben, illetve arányban a víz. A számítások alapján ezekkel a trükkökkel éves szinten 100 fontnyi – vagyis kb. 50 ezer forintnyi – megtakarítást lehet elérni.
A cikk a fűtéssel kapcsolatban is ajánl néhány trükköt. Az egyik ilyen a tudatos felhasználás: sokan ugyanis egyáltalán nem törődnek vele, hogy kikapcsolják az eszközöket, ha nincsenek otthon vagy aludni mennek – vagy ne fűtsenek olyan helyiséget, ahol senki nem tartózkodik. Márpedig ezekkel tényleg érezhető módon, akár 30 százalékkal is csökkentő az energiafelhasználás. A szerző jó ötletnek találja a mobiltelefonos értesítő/emlékeztető ilyen célú használatát, illetve olyan szenzor vásárlását, ami jelez, ha a hőmérséklet elérte a kívánt szintet.
A negyedik és egyben utolsó tipp a szigetelés. A szakértő szerint sokan egyáltalán nem gondolnak bele, hogy a rossz szigeteléssel rengeteg hő szökhet ki a lakásokból, ami egy tartósan hideg időszakban különösen problémás lehet. Ezért az ajánlja: ahol csak lehet, pótoljuk, illetve javítsuk a szigetelést. A cikk szerint ebben a helyzetben a redőny is segíthet, az ugyanis csökkentheti az ablakon át elvesztett hőmennyiséget. Más kérdés, hogy a redőny felszerelése akár nagy költséggel is járhat.
Az is fontos kérdés lehet, hogy az egyes eszközök mennyi energiát használnak. Ebben az MVM segédlete adhat iránymutatást. De az otthoni áramszámlán nem csak azzal spórolhatunk, hogy odafigyelünk a sokat fogyasztó eszközökre. Végezetül pedig itt van egy Nobel-díjas fizikus, Giorgio Pariasi tanácsa is, aki egy olyan módszert vázolt, amivel gázt, és áramot is lehet spórolni. És mi a helyzet akkor, ha „tiktakol” a kazán, ha nem egyformán melegek a fűtőtestek? Ahhoz ezt a cikkünket ajánljuk a figyelmébe.