Mutatjuk, mire ez a nagy felhajtás a SpaceX hétfői tesztrepülése körül
A SpaceX magán űrvállalat hosszas várakozás után kapott engedélyt az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól, hogy élesben is tesztelje a világ legnagyob űrhajóját, a Starshipet és hordozórakétáját, a Super Heavy-t. Ezt a rendszert - a legtöbb korábbi űrhajóval ellentétben - már kifejezetten hosszabb űrutazásokra tervezik, és ha a technológia beválik, előbb a Holdra, majd onnan a Marsra is szálltanának vele embereket - egyszerre akár százat is.
A Starship egyelőre még kezdetleges, SN 24-es jelű prototípusának szűzrepülését április 17-én hétfőn, magyar idő szerint délután 2 óra körül tervezik, de magára a startra akár töb órát várni kell majd.
A SpaceX texasi űrközpontjában már összeállították a két - együttesen 120 méter magas - monstrumot. Ez lesz a rendszer első olyen éles tesztje, amikor a hordozórakéta is teljes kapacitáson működik majd, és a Csillaghajót is magával viszi egy Föld körüli útra.
Az űrhajót fellövésére egy 150 perces időablak áll rendelkezésre, kudarc esetén a hét további napjaira jelölhetnek ki újabb időpontokat, attól függően, hogy milyen okból kellett lefújni a startot.
A Starship első tesztrepülésén nem áll szabályos orbitális pályára a Föld körül, de a bolygó nagy részét azért megkerüli. Eközben legfeljebb 234 kilométeres magasságba emelkedik, majd - a kilövés után 90 perccel - Hawaii partjainál fog az óceánba csapódni. A hordozórakétát eközben más becsapódási pályára állítják, és a Mexikói-öbölbe iránytják, nem messze a kilövőállástól. (A küldetés részletes idővonalát a Space.com szakportálon nézhetik meg.)
A SpaceX sem az űrhajó prototípusát, sem a rakétát nem fogja kihalászni az óceánból: egyelőre csak a "puha landolást" akarják demonstrálni a Super Heavy rakétával, amit a becsapódás előtt annyira lefékeznek, hogy lebegni tudjon a víz felett, mielőtt lassan alámerülne.
A történelmi tesztküldetést több oldalon is élőben közvetítik, köztük a NASA Space Flight-on, és a SpaceX közösségi oldalain is.