Műholdat építettek amerikai kutatók olyan hétköznapi dolgokból, mint a ceruzaelem, segíthet csökkenteni az űrszemét mennyiségét
Egyre komolyabb gondot jelent az űrszemét, mivel egyre több és több műholdat juttatunk fel, melyek természetesen nem működnek örökké – miután véget ért a pályafutásuk, űrszemétként 25 évig vagy tovább keringenek még alacsony föld körüli pályán, hétszer gyorsabban, mint egy lövedék.
Az ezt orvosolni kívánó próbálkozásokat leginkább a pénz akadályozza: az űrbe juttatni valamit elképesztően drága, és számos buktatót rejt magában.
A Brown Egyetem hallgatói azonban lehet, hogy megtalálták a megoldást a problémára: az általuk megalkotott eszközt a normál költségvetés töredékéből, mindössze 10 000 dollárból (körülbelül 3 és fél millió forintból) hozták létre.
A kis szerkezetet SBUDNIK-nak nevezték el, ami egy szójáték az első, szovjet műhold nevével, a Szputnyik–1-gyel – írja az Interesting Engineering.
Az eszköz – ami akkora, mint egy vekni kenyér – olyan olcsó, sok esetben otthon is hozzáférhető darabokból áll össze, mint az AA elemek vagy egy 20 dollárba kerülő mikroprocesszor. A műhold kaptom polimid anyagú ernyőjét 3D-nyomtatóval készítették el, ami esernyőként nyílik ki az űrben, így tud az eszköz fotókat csinálni a Földről, valamint hőmérsékleti adatokat küldeni.
A kutatók remélik, hogy az ernyőt a jövőben más műholdakhoz is hozzá tudják majd adni – akár nagyobb projektek esetében is –, hogy csökkentsék azok költségeit, és minimalizálják az űrszemét mennyiségét.