Most először látták Amerikában a világ legnagyobb lepkéjét, és ez felvet néhány kérdést
Több mint 25 centiméteres szárnyfesztávolságával az atlaszlepke számít (Attacus atlas) a világ legnagyobb lepkéjének. E faj képviselőit elsősorban a meleg trópusi területeken lehet megfigyelni, de egy példányt nemrég ott is sikerült, ahol elméletben nem is maradhatna életben: az Egyesült Államokban, azon belül is Washingtonban láttak egyet még július végén.
Az ügyről az amerikai mezőgazdasági minisztériumot (USDA) is értesítették, amely utóbb megerősítette: a felbukkant példány valóban egy atlaszlepke. Ez azonban komoly kérdéseket vet fel, mivel az atlaszlepkék veszélyes kártevők, beszerezni, tartani és nevelni kizárólag hatósági engedély birtokában lehet.
A tárca munkatársai azt egyelőre nem tudták megmondani, hogy egy elszökött példányról vagy egy új populáció itteni egyedéről van-e szó. Ez utóbbit a már fentebb említett okok miatt a minisztérium nem tartja valószínűnek, de mivel cáfolni se sikerült még, szinte bármi lehetséges. A dokumentált példány amúgy él, és a Washington állami mezőgazdasági minisztérium szerint egy garázsbejáró oldalán fedezték fel:
A szakértők most újabb információgyűjtésbe kezdenek, de a lakosságtól is segítséget várnak: arra kérték őket, hogy küldjenek képeket, beszámolókat arról, ha hasonlóan nagy lepkéket pillantottak volna meg. A tárca hangsúlyozta: a lepke megjelenése nem jelent közegészségügyi veszélyt, ahogy a megfigyelése, lefotózása, esetleges begyűjtése sem.
Az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő magazin szerint az atlaszlepkék a görög mitológia egyik titánjáról, Atlaszról kapták a nevüket. Ilyen lepkéket egyébként korábban is észleltek már a természetes élőhelyükön kívül: 2012-ben például az egyesült királyságbeli Ramsbottom városában sikerült dokumentálni egy ilyen hatalmas lepkét. A szakértők akkor azt közölték, hogy az egyed valószínűleg kiszökött valahonnan.
(Nyitókép: Washington State Department of Agriculture, WSDA)