Mit tud az a Samsung telefon, amit legolcsóbban 780 ezerért lehet megvenni?
Több mint három esztendő telt el azóta, hogy a Samsung bemutatta első hajlékony kijelzős készülékét, melyből erősen prototípus hangulata és igen magas ára ellenére is sikerült eladni mintegy 700 ezer példányt.
A legnagyobb mobilgyártóként jegyzett vállalat idén már 10 millió ilyen adottságú terméket kíván eladni, ami igen jól hangzik, de gyorsan hozzá kell tennünk, hogy ez még mindig csak egy kicsit nagyobbfajta csepp a közel 1,4 milliárdos éves darabszámú okostelefon-tengerben.
De azért a 10 milliós mennyiség eléréséhez is igen jól kell teljesítenie a Samsung két legújabb flexibilis telefonjának, a Galaxy Z Fold4-nek és a Galaxy Z Flip4-nek.
A szép emlékű Nokia kommunikátor 21. századi megtestesülésének is tekinthető Fold-sorozat legújabb tagja első blikkre nehezen különböztethető meg az elődjétől. Nem csoda, hiszen az alapkoncepció tökéletesen változatlan maradt.
Persze szokás szerint optimalizáltak egy keveset a nyitómechanizmuson, illetve lefaragtak 8 grammot a tömegből és 3 milliméterrel szélesebbre vették a készüléket, de az alaprecept maradt a régi. Az IPX8 minősítés is ismerős tavalyról, vagyis adott a vízállóság, de pornak továbbra sem szabad bejutnia kényes mechanikába.
A külső kijelző 6,2 colos képátlója változatlan, azonban a 25:9 helyett 23,1:9 képarány miatt némileg jobban használható a rendelkezésre álló felület. Az OLED kijelző kiváló képminőségű, 120 Hz-es frissítésű, viszont a kiegészítőként megvásárolható cerka továbbra is csak a belső panelen használható.
Utóbbi képaránya is hasonló módon, vagyis minimálisan jó irányba változott, a nagyobb fényerő pedig jó szolgálatot tesz, ha szikrázó napsütésben használnánk tabletként a mobilunkat. Csökkent a káva vastagsága, a kijelzőbe rejtett szelfikamera a korábbinál kevésbé zavaró, viszont a 4 megapixeles egység minősége nem sokat javult.
A zsanért 200 ezer nyitásra/csukásra méretezték. A nagy kijelző közepén még mindig ott a gyűrődés, mely a riválisokénál jobban látható, tapintható, de idővel azért megszokható. Csukott állapotban változatlanul ott a légrés a panel két része között, amit így a negyedik változatra már illett volna kiküszöbölni.
A Snapdragon 8+ Gen 1 chipset szupergyors, a Fold4 a gyakorlatban egyértelműen pattogósabban viselkedik, mint a fél éve kijött S22 Ultra, és melegedésre is kevésbé hajlamos. A 12 GB RAM mellett 256-512 GB flashmemória található és újdonság az 1 TB-os csúcsmodell.
Ez az első olyan készülék, mely kapásból Android 12L operációs rendszerrel kerül forgalomba. Ez nem más, mint az Android 12 nagykijelzős eszközökre optimalizált változata, és amelyre a One UI 4.1.1-es felhasználói felületet húzta rá a gyártó.
A legfontosabb újdonság a kijelző alján felbukkanó tálca, melyen a kedvenc és a legutóbb használt alkalmazások, illetve alkalmazás csoportok jelennek meg, és amelyek egy gyors mozdulattal osztott képernyős működésre bírhatók.
A Fold4 továbbra is multitasking frontján gurít a legnagyobbat, és persze tartalomfogyasztásban is igen erős, valamint megjegyzendő, hogy végre egyre több mainstream alkalmazás (például Facebook, Instagram, TikTok) is kihasználja a méretes kijelzőben rejlő lehetőségeket.
Az elődöt sok kritika érte az elavult kameraszettje miatt, és bár e tekintetben a Fold4 sajnos továbbra sem ér fel a fotós/videós nagyágyú, az S22 Ultra szintjére, az egyszerűbb S22-esek képességei azért már tetten érhetők benne. A főkamera felbontása 12-ről 50 megapixelre nőtt, javult az éjszakai képminőség, ellenben a változatlanul 12 megapixeles nagylátószögú modulból még mindig hiányzik az autofókusz.
A telefotó egység optikai zoomja 2x-es helyett immár 3x-os, és itt természetesen nemcsak az autofókusz, hanem az optikai képstabilizátor is adott.
Az akkumulátor 4400 mAh kapacitása nem változott, de a kisebb fogyasztás miatt a Fold4-gyel könnyebben kihúzzuk a nap végéig egy töltéssel, mint az elődjével. Azért viszont nagy kár, hogy a vezetékes, illetve vezeték nélküli töltés még mindig igen lassú, 25, illetve 15 W-os.
Ha nem is feltétlenül az egyes riválisok által már biztosított 120 W-os, de legalább 60 W-os gyorstöltést illett volna már biztosítani, arról nem is beszélve, hogy alapáron még töltőfejet sem kapunk.
A testvérpár kisebb és olcsóbb tagja szintén változatlan alapkoncepció mentén fejlődött tovább 2022-ben. A méret minimálisan csökkent, a tömeg hasonló mértékben nőtt, a védelemről a legújabb GG Victus+ üveg gondoskodik és tetszetős új színek tűntek fel a kínálatban.
A szintén IPX8 vízállóságú Flip4 külső és belső kijelzői változatlan méret mellett kicsit nagyobb fényerővel bírnak. Az 1,9 colos kiegészítő kijelző a korábbiaknál jobban használható, remekül elérhetők rajta a különböző beállítások és widgetek, megjelenik rajta a hívófél neve/száma, és akár a szelfizésben is partner az apró panel.
A 10 megapixeles szelfikamera maradt a régi, ellenben a főkamerának csak a 12 megapixeles felbontása nem változott. Utóbbi megkapta a tavalyi Fold szenzorát, ami nagyobb pixelméretet és rossz fényviszonyok mellett érzékelhetően jobb képminőséget jelent. A szintén 12 megapixeles nagylátószögű egység ez esetben sem autofókuszos, zoomkamera nincs a fedélzeten.
A Snapdragon 8+ Gen 1 chipkészlet letaglozó sebességű, ezenkívül a 8 GB RAM-ra, és a 128-256-512 GB flashmemóriára sem lehet panasz. A normál Android 12-re pakolt One UI 4.1.1 továbbfejlesztett Flex móddal kecsegtet, a félig nyitott telefon flexibilis kijelzőjét egyre több népszerű applikáció használja ki okosan.
A sztereó kihangosítás tavaly volt újdonság, az oldalsó ujjlenyomat-szenzor gyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát, és fontos, hogy az akkumulátor nagyobb kapacitású lett.
Az eddigi 3300 helyett 3700 mAh áll rendelkezésre és végre picit gyorsult a töltés is. Ez konkrétan azt jelenti, hogy vezetékes fronton 15-ről 25 W-ra, wireless tekintetben pedig 10-ről 15 W-ra emelkedett a töltési teljesítmény. Töltőfej ez esetben sem jár, a szupergyors 5G mobilnet és 6-os wifi, valamint az 5.2-es Bluetooth közös vonás.
„Akinek már volt szerencséje a Samsung tavalyi hajlítható mobiljaihoz, annak az idei felhozatal láttán biztos nem lesz »whao« érzése” – írtuk tavaly nyár végén a Fold3-ról és Flip3-ről, és ez a kijelentés bizony most is megállja a helyét.
Kicsit kisebb, kicsit könnyebb, kicsit jobban optimalizált, kicsit gyorsabb, kicsit jobb a kamerája. Ilyen és ehhez hasonló változásoknak lehetünk tanúi mostanság hajlékony kijelzős mobil fronton a Samsung háza táján, így nem sok értelmét látjuk a tavalyi modellekről Fold4-re, illetve Flip4-re váltani.
A flexibilis kijelzők láttán persze még mindig sokaknak leesik az álla, és bár a koreai gyártó mintha egy kicsit elkényelmesedett volna, az etalon kategóriás alakváltó mobilok még mindig az ő kínálatában keresendők. Abban pedig egyelőre csak bízni tudunk, hogy 2023-ban végre komolyabb innovációk is érkeznek majd.
Ennek egyszerűen így kell lennie, ha a Samsung el szeretné érni azt a célját, hogy 2025-ben minden második értékesített csúcsmobilja foldable kialakítású legyen.
Jelen tesztalanyaink nemzetközi árai nem változtak, viszont a kedvezőtlen magyarországi gazdasági helyzet – leginkább a harmatgyenge forintárfolyam – miatt itthon mindkét telefon drágább lett. A Fold alapváltozata 700-ról 780 ezer forintra drágult, és az 1 TB-os csúcsmodellért nem kevesebb, mint 945 ezer forintot kérnek el.
A Flip idei nekifutása 400 ezer helyett immár minimum 480 ezer forintba kerül, a több memóriás verzió ára kereken 500 ezer forint.
Viszonyításképp, a hagyományos kivitelű S22, S22+ és S22 Ultra rendre 350, 400, illetve 530 ezer forintba kerül.