Mit jelent, ha valaki felkerül az Epstein-perből nyilvánosságra hozott "listára"?
Kedves Seggfej. A jegyzőkönyv kedvéért: nem találkoztam, nem repültem Epsteinnel, nem látogattam, nem volt semmilyen kapcsolatom vele, és a nevemet nem találod meg semmilyen „listán”
- fakadt ki az egyik legismertebb és legnépszerűbb amerikai műsorvezető, Jimmy Kimmel a közösségi oldalán, miután az NFL-sztár Aaron Rodgers megeresztett egy poént a témában. Rodgers azzal viccelődött egy műsorban, hogy Kimmel biztosan nem támogatja a szexuális kizsákmányolással és szexkereskedelemmel vádolt néhai Jeffrey Epstein peranyagainak kiteregetését, mert azokban az ő neve is szerepel. Ezzel valószínűleg a közösségi médiában terjedő álhírekre célzott, de Kimmel a jelek szerint elég idegesen reagált: szerinte Rodgers meggondolatlansága veszélybe sodorják a családját, és ha nem hagyja abba, a bíróságon fognak találkozni.
Ebből is látszik, hogy az amerikai nyilvánosságban mennyire forró téma lett megint az Epstein-ügy, miután pár napja elkezdték apránként hozzáférhetővé tenni egy vele kapcsolatos, már lezárult polgári peres eljárás dokumentumait, így az azokban szereplő neveket, köztük hírességekét is. Szerdán több mint 900, csütörtökön 300 oldal lett nyilvános az iratokból egy decemberi bírósági döntés nyomán, de ez még mindig nem a teljes csomag. A perben vádlóként megjelenő Virginia Giuffre, Epstein egyik áldozata év végén azt írta közösségi oldalán: sokan lesznek idegesek, hogy kiderülhet, rajta vannak a „rosszak listáján”. De mi is ez a lista, hogyan kerültek rá, akik rákerültek – mások mellett Bill Clinton, Donald Trump, András yorki herceg, Michael Jackson, David Copperfield, Stephen Hawking, Naomi Campbell vagy Kevin Spacey –, és mit jelent egyáltalán, ha valaki rajta van?
Epstein ugyan még 2019 nyarán meghalt a börtönben (hivatalosan öngyilkos lett, de sokan hajlanak arra, hogy megölték), az ügye láthatóan túlnőtt a személyén. Már életében sem volt titok, hogy rengeteg gazdag, híres és befolyásos figurával állt kapcsolatban, akik közül jó néhányan a mostani peranyagokban is feltűnnek. Fontos ugyanakkor, hogy ez önmagában még nem azt jelenti, hogy az összes megnevezett hírességnek köze van Epstein bűncselekményeihez, hiszen azok is benne vannak a dokumentumokban, akiket például csak megemlítettek a tárgyalásokon. Persze ahogy az lenni szokott, a közösségi médiában már bőven a nyilvánosságra hozatal előtt elterjedt, hogy konkrét listák lesznek majd az ügyfelekről és a bűntársakról, és a tartalmukkal kapcsolatos dezinformációk továbbra is keringenek.
A tanúvallomásokból, emailekből, üzleti levelezésekből álló anyag egy 2015-ben kezdődött perben gyűlt össze, aminek tárgya szerint Epstein szeretője és üzlettársa, Ghislaine Maxwell aktívan segítette Virginia Giuffre szexuális zaklatását és kizsákmányolását. Bár az iratok megszellőztetését hatalmas várakozás előzte meg, a bennük szereplő nevek közül sok már ismert volt a nyilvánosság előtt, köztük Epstein befolyásos barátaié. Legtöbbjüket egyáltalán nem vádolták vagy vádolják semmilyen bűncselekménnyel, ahogy kiskorúak szexuális zaklatásával sem. A dokumentumokban többségében vannak az áldozatok, az ügyben nyomozó tisztviselők, Epstein alkalmazottai és barátok, családtagok, akik érintettek lehettek az ügyben – derül ki a Business Insider elemzéséből.
Loretta Preska bíró egyébként, amikor döntött az információk közzétételéről, azt mondta: leginkább azért tette, mert a nevek jó része már eddig is publikus volt. Egyelőre tehát úgy tűnik, az egésznek nagyobb a füstje, mint a lángja, legalábbis ami a szenzációs leleplezéseket illeti, az iratok ugyanakkor még jobban kirajzolják, miként használta befolyásos kapcsolatait Epstein az áldozatok toborzására, a bűncselekmények eltussolására, és azt is, hogy milyen hihetetlenül kiterjedt és sokrétű volt az ismeretségi köre.
Az AP szerint összesen kevesebb mint egy tucat embert, köztük Epsteint vádoltak meg szexuális visszaéléssel a dokumentumokban is megnevezettek közül, és sokukról már korábban is elterjedt, hogy kapcsolatban álltak a milliárdos szexkereskedelmi rendszerével. Ilyen volt a fiatal lányokat leszállító Jean-Luc Brunel modellügynök, Alan Dershowitz, Epstein egykori ügyvédje, Marvin Minsky, a mesterséges intelligencia kutatója, George Mitchell korábbi amerikai szenátor, Tom Pritzker szállodamágnás és Bill Richardson volt új-mexikói kormányzó. Virginia Giuffre a tárgyalásokon azt állította, hogy többükkel szexelnie kellett Epsteinék nyomására, ám ezt mindegyikük tagadta. Akik az újabb fejleményekre már reagáltak, azok kitartanak a tagadás mellett, de vannak, akik már nem is élnek közülük – például a 2009-ben meghalt Michael Jackson, akiről egy tanú azt mondta, hogy Epstein Palm Beach-i házában találkozott vele, ahol arra kérték, hogy „masszírozza meg”, ám ő ezt nem teljesítette. Ez a tanú a Sky News szerint egy bizonyos Johanna Sjoberg, aki több híres emberről is beszélt a meghallgatásán.
Az egyik legismertebb név a sok közül András yorki hercegé, ami jó ideje szintén nem titok: Erzsébet királynő még megérte, hogy fiát az Epsteinnel való kapcsolata miatt megfosztották királyi címeinek nagy részétől. András később, 2022-ben peren kívül megegyezett az őt szexuális erőszakkal vádló Giuffre-rel. A mostani iratok szerint Sjoberg azt állította, hogy a férfi megfogta a mellét. A BBC péntek délutáni cikke szerint ugyanakkor a brit rendőrség nem vizsgálja a herceggel szembeni vádakat, annyit közöltek, hogy ha tudomásukra jutnak új és releváns információk, majd kiértékelik őket. A fogdosást egyébként András már korábban is tagadta.
Epsteint egyébként 2019-es letartóztatása előtt már egyszer megbüntették: 2006-ban kiskorú lányok szexuális kihasználásáért ítélték el, ám miután elismerte bűnösségét és vállalta, hogy kártérítést fizet az áldozatoknak, összesen alig több mint egy évet kellett letöltenie. Ezzel bekerült a regisztrált szexuális bűnözők nyilvántartásába is, és sok híresebb ismerőse hátat fordított neki, köztük Bill Clinton és Donald Trump volt elnökök. A peres iratokban mindketten újra előkerülnek, igaz, Trump csak marginálisan: Epstein az egyik útján megemlítette, hogy felhívja őt.
Vele ellentétben Clinton nevét, aki munkakapcsolatban volt Epsteinnel és repült is a magángépén, vagy ötvenszer hozták fel. Giuffre ügyvédje fel is vetette, hogy neki lehettek információi Maxwell és Epstein tevékenységéről, az exelnök ugyanakkor tagadta, hogy tudott volna a bűncselekményekről, és erre a dokumentumokban sincs utalás. Giuffre azt is állította, hogy amikor a Vanity Fair egyik újságírója riportot készült írni Epsteinről és az emberkereskedelmi ügyeiről, Clinton a szerkesztőségben fenyegette meg az egyik szerkesztőt, hogy ne hozzák le a cikket. Ezt később maga a szerkesztő és a témán dolgozó újságíró is tagadta. Utóbbi jóval később, 2019-ben arról beszélt, hogy igazából Epstein fenyegetőzött és ennek hatására tettek le az oknyomozásról. Clintonról egyébként Sjoberg azt mondta, hogy „a fiatal lányokat kedveli”, de sem most, sem korábban nem vádolták semmilyen bűncselekménnyel.
Ugyancsak Sjoberg mondta a periratok alapján egy 2016-os vallomásában, hogy a sztárbűvész David Copperfield tudott arról, hogy az Epstein körébe tartozó lányok közül néhányat azért fizettek, hogy másokat toborozzon. Az anyagokban azt írják, Copperfield is járt Epstein otthonában, Stephen Hawking pedig a szigetén, amikor egy tudományos konferenciára utazott. Ezt a rendezvényt amúgy Epstein fizette. Sjoberg azt is vallotta, hogy a milliárdos volt, hogy telefonon beszélt Bruce Willisszel vagy Cate Blanchettel, de ő személyesen soha nem találkozott velük Epsteinen keresztül, ahogy Leonardo DiCaprióval vagy Cameron Diazzal sem.
Habár Epstein nem érte meg, hogy ítéletet hirdessenek a szexkereskedelemmel kapcsolatos tárgyalásán, Ghislane Maxwellt 20 év börtönbüntetésre ítélték a vele közösen elkövetett szexuális bűncselekmények miatt. Mivel a Giuffre-per anyagait folyamatában hozza nyilvánosságra a New York-i bíróság (most nagyjából 1200 oldalnál tartanak), még biztosan lesz muníció az ügyben a következő hetekben, de nagy meglepetések kevésbé várhatók. Persze lehet, hogy a lényeget a végére tartogatják.