Mit jelent az amerikai tilalom a Huawei és négy másik kínai high tech cég ellen?
“Ezek az új szabályok fontosak, hogy megvédjük az amerikai népet a nemzetbiztonsági kockázattól a telekommunikáció területén“ - hangsúlyozta Jessica Rosenworcel, a döntést egyhangúlag meghozó nemzeti bizottság (FCC) elnöke az után, hogy kiderült: az Egyesült Államok megtiltja több kínai techóriás, köztük a Huawei és a ZTE új termékeinek importját és árusítását. Washingtonban már évek óta azzal gyanúsították a Huaweit és néhány más kínai céget, hogy chipjei lehetővé teszik a kémkedést az Egyesült Államokban. A nemzetbiztonsági indok azért is fontos, mert így formailag az USA betartja a WTO alapelvét a diszkriminációmentes szabadkereskedelmet.
Az FCC pedig már tavaly jelezte szándékát a tilalomra, amely most be is következett, noha közben volt egy csúcstalálkozó az amerikai és a kínai elnök között Bali szigetén. A G20-csúcs persze kiváló alkalmat teremt az ilyen megbeszélésekre. Joe Biden és Hszi Csin-ping régi ismerős: mindketten sokáig alelnökök voltak, és ebben a minőségükben találkoztak. Most azonban új helyzet állt elő, amióta a demokrata adminisztráció Kínát az első számú nemzetbiztonsági fenyegetésnek minősítette.
Biden elnök a csúcstalálkozó után úgy nyilatkozott, hogy mindenképp el kell kerülni a konfrontációt Kínával. Peking szerint az amerikaiak pikkelnek a Huaweire, melynek alapítója korábban a kínai hadsereg kutató laboratóriumát vezette. Az alapító lányát, aki a cég pénzügyi igazgatója, hosszú ideig fogva tartották Kanadában – az USA kérésére. Végül csak akkor engedték szabadon, amikor a kínaiak cserében elengedtek kanadai állampolgárokat.
Az előző amerikai elnök, Donald Trump külügyminisztere, Mike Pompeo pedig körülutazta Európát , hogy lebeszélje a kormányokat a Huawei 5G rendszerének megvásárlásáról. Pompeo ebben az ügyben a magyar miniszterelnökkel is tárgyalt – de nem járt sikerrel.
Huawei kémügy az USA-ban
A kínai hírszerzés megpróbált információkat szerezni a Huawei elleni vizsgálatokról az Egyesült Államokban. Két emberük amerikai kormánytisztviselőket próbált megvesztegetni, de rajtavesztettek, mert egyikük az FBI ügynöke volt. Merrick Garland, az USA igazságügyi minisztere így beszélt az ügyről: “Nem tűrjük el, hogy bármilyen külföldi hatalom beavatkozzon az igazságszolgáltatás menetébe az Egyesült Államokban”.
Lisa Monaco, az igazságügyi miniszter helyettese konkrétan meg is mondta, mi zavarja igazán Washingtont: ”Kína világhatalom akar lenni, és kihívja az Egyesült Államokat a világ számos részén. Ez a mostani eset azt mutatja, hogy kínai ügynökök nem haboznak, hogy megsértsék az amerikai és a nemzetközi jogot ennek érdekében. Ez az eset jelzi, hogy a Kínai Népköztársaság olyan tevékenységet folytat nálunk, amely kémkedést jelent és beavatkozást az igazságszolgáltatásba. Teszik mindezt annak érdekében, hogy ellopják az amerikai technológiát.”
A Biden-kormányzat nemrég a republikánusok támogatásával olyan chiptörvényt fogadtatott el Washingtonban, amely megtiltja a fejlett technológia átadását kínai cégeknek.
Peking a WTO-nál tiltakozott
A kínaiak rögtön ellentámadást indítottak: a Világkereskedelmi Szervezetben kifogásolták, hogy az új törvény, amely az amerikai chipipart támogatja és tiltja a kínai kereskedést a chipek egy részével, ellentétes a WTO alapszabályával - írja a Global Times.
A 369 milliárd dolláros Biden-csomag chipekre vonatkozó 50 milliárdos részének a célja az, hogy a legkorszerűbb chipeket ezentúl az Egyesült Államok területén állítsák elő. Jelenleg Tajvan szigetén készítik a legkorszerűbb chipek jó részét, és ez aggasztja Washingtont, amely döntő fontosságúnak tekinti, hogy ez a stratégiai ágazat visszakerüljön az Egyesült Államokba.