Mire jó, ha 200 megapixeles kamera van egy mobilban? Teszten a Xiaomi 12T Pro
Ezúttal utóbbit, a komolyabb tudású modellt fogjuk vallatóra, mely ha nem is elsőként, de mindenképpen az elsők között vonultat fel 200 megapixeles főkamerát.
Amikor szinte naponta záporoznak az újabbnál újabb mobiltelefonok, akkor designban nagyon nehéz újat mutatni: az összes készülék egy unalmas lapos téglatestre hajaz. A Xiaomi 12T Pro láttán sem kerülünk extázisba, egy újabb szokványos formatervű készülékhez van szerencsénk, melynek azonban gyönyörű lett a háta:
Már amennyiben persze be merjük vállalni a kék változatot, mely sokkal inkább tekintetmágnesként működik, mint a konzervatív fekete és szürke kivitel. Az egyedi színjátékkal szolgáló hátlap matt felülete kellemes tapintásérzetet biztosít és szerencsére nem különösebben gyűjti magára a szennyeződéseket.
A 11T Próhoz képes minimálisan csökkent a befoglalóméret és egyetlen grammal gyarapodott a tömeg, ezek a változások azonban nehezen érhetők tetten a gyakorlatban. Sajnos nincs hivatalos IP-minősítés, a gyártó csak annyit mond, hogy fröccsenés és normál por ellen védett a készülékház.
A bal oldal teljesen csupasz, jobb oldalt landolt a hangerőállító gombpár és a bekapcsológomb, felül pedig egy hangszóróra és egy a távirányító funkciókhoz való infravörös portra lehetünk figyelmesek. Alulra is került egy hangszóró, így remek Harman Kardon sztereó kihangosításban lehet részünk, illetve ugyanitt keresendő az USB-C port, valamint a két SIM-et fogadó tálca.
A CrystalRes fantázianevet kapott OLED panel felbontása nőtt tavalyhoz képest, így colonként már nem 395, hanem 446 képpontot fogadhat be a szemünk (12 Pro: 521). A teljesen sík kialakítású, sarkokban látványosan lekerekített kijelző képminőségébe nem lehet belekötni, adott a 120 Hz-es frissítés, a 68 milliárd színárnyalat és persze a HDR és Dolby Vision támogatás.
A felemeléssel és dupla koppintással is felébreszthető és természetesen AOD funkciós 6,67 colos képernyő kávái kicsit vaskosabbak, mint amit a high-end kategóriában megszoktunk, illetve a 900 nites maximális fényerő (12 Pro: 1500 nit) sem nevezhető rekordértéknek, ez utóbbi szikrázó napsütésben okozhat némi problémát.
A kijelző felső-középső szekciójában lévő apró kameralyukban egy 20 megapixeles szenzor figyel, ami előrelépést jelent a 16 megapixeles elődhöz képest. A képminőség átlag feletti, de 2022 vége felé közelítve illett volna gondoskodni az autofókuszról és a 4K videófelvevőről.
Az ujjlenyomat-szenzor a kijelzőben teljesít szolgálatot, gyors, pontos és pulzusmérő funkcióval is bír. Furcsa visszalépés, hogy Gorilla Glass Victus helyett a kettővel korábbi generációs Gorilla Glass 5 védi a képernyőt.
A Samsung tavaly ősszel mutatta be első 200 megapixeles mobil képérzékelőjét, az Isocell HP1-et, melyet elsőként a Motorola szerelt okostelefonba, a 30 Edge Ultrába, és most itt az ugyanezzel a szenzorral felvértezett Xiaomi 12T Pro.
A 108 megapixeles elődhöz képest közel kétszer nagyobb felbontás mellett a lapkaméret is nőtt, 1/1,52-ről 1/1,22 colra, de például a 12 Próban lévő 50 megapixeles szenzor nem sokkal kisebb, konkrétan 1/1,28 colos. A Xiaomi fronton elsőként Leica technikás, viszont csak Kínában kapható 12S Ultrában rejtőzik a legnagyobb, 1 colos érzékelő, mely szintén "csak" 50 millió képponttal támad.
A nyolclencsés objektív igen komoly, f1,69-es fényerővel bír és természetesen autofókuszt és optikai képstabilizátort is hadrendbe állít, utóbbi a 11T Próból még hiányzott. Alaphelyzetben 16-in-1 pixelbinning képek készülnek 12,5 megapixeles felbontással, opcióként pedig ott az 50 és 200 megapixeles üzemmód.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, 200 megapixeles módban messze nem kapunk tizenhatszor részletesebb képeket, de ha kellő fénymennyiség áll rendelkezésre és valamilyen okból kell a maximális felbontás, akkor van némi ráció az egészben. A normál felbontású képek 4-5, az 50 megapixelesek 12-15, a 200 megapixelesek 50-70 MB helyet foglalnak.
Érdekesség, hogy a maximális, 16384x12288 pixeles felbontású képek elmentése is villámgyors, az S22 Ultra sokkal lassabban tárolja el a 108 megapixeles legjobb minőségű felvételeit.
Pro módban sok minden kézzel szabályozható, újdonság a remek minőségű kétszeres nagyítást biztosító szenzorzoom, illetve a ProCut funkció, mellyel automatikusan több részre darabolhatók az arra alkalmasnak talált nagyfelbontású képek. Videófelvevő fronton 8K/24 fps és 4K/60 fps opciók állnak rendelkezésre az alacsonyabb felbontások mellett.
A 2 megapixeles makró kamerának nem sok értelmét látjuk, a 8 megapixeles ultra-wide modulnak viszont annál inkább. A 120 fokos nagylátószög remek szolgálatot tesz, ellenben kár, hogy nincs autofókusz, illetve hogy ezzel a kameránál a Full HD jelenti a plafont. Zoomkamera nincs, amennyiben ilyet szeretnénk, akkor a 12 Pro 2x-es optikai zoomja jöhet szóba, illetve ott a 12S Ultra ötszörös zoomátfogása.
Az Android 12-re épülő MIUI 13.0.3 felhasználói felületet a remek optimalizáció mellett a Snapdragon 8+ Gen 1 chipset teszi pattogósan gyors működésűvé, ennél nagyobb teljesítmény jelenleg nem nagyon érhető el droid fronton. A 8/128, 8/256 és 12/256 GB-os kivitelekben készülő 12T Pro nem bővíthető microSD-vel, de ezen ma már nem igazán lepődünk meg.
A továbbfejlesztett hűtésnek köszönhetően elvileg szerényebb a melegedési hajlam, de komolyabb izzasztás, például tesztprogamok ismételt futtatásának hatására még a nem éppen kánikulai őszben is rendesen felmelegedett a hátlap. És akkor gyorsan ideszúrúnk egy sebességadatot: Geekbenchben 1284/4316 pontot regisztráltunk.
Nem lehet kérdeses, hogy 5G-t, 6-os wifit és 5.2-es Bluetootht is tud az új Xiaomi, melynek 5000 mAh kapacitású akkumulátorától simán 1,5 napos, vagy akár azt meghaladó üzemidő is remélhető. Érdekesség, hogy a telepet ezúttal nem osztották két részre, viszont így is maradt
a 120 W-os szupertöltés, ami köröket ver egyes méregdrága high-end riválisok 20–45 W-os technikájára.
5 perc alatt 37 százalékra tölthető a teljesen lemerült aksi, 10 perc után már 60 százaléknál járunk, a 15. percben átszakítjuk a 81 százalékos határt és 20 perc után meg is vagyunk a teljes töltéssel, ami alig marad el a gyártó által ígért 19 perces adattól. A töltés biztonságát 42 pontot figyeli a 9 hőmérőt felvonultató rendszer, és a Xiaomi azt ígéri, hogy a hipertöltés nem fog az élettartam rovására menni. Slusszpoén, hogy a 120 W-os töltőfej alapáron jár.
Vezeték nélküli töltés tradicionálisan nincs a T modellekben, így a 12T Próból is hiányzik. A 12 Pro 50 W-tal tölthető ily módon, és ideális esetben 42 perc alatt letudható egy teljes töltés.
A jövőben három nagy Android frissítést és négy évig rendszeres biztonsági update-eket bezsebelő Xiaomi 12T Pro egy igen széles szolgáltatási körrel büszkélkedő felsőkategóriás okostelefon, mely ugyan nem hibátlan, de alapvetően könnyen megszerethető.
A 200 megapixeltől nem szabad világmegváltást várni, de a képminőség nagyon rendben van. Más kérdés, hogy az őrült magas felbontás helyett sokan jobban örültünk volna egy telefotó kamerának, és/vagy például annak, ha autofókuszt kap a nagylátószögű- és a szelfikamera.
A 8/256 GB-os Xiaomi 12T Pro magyarországi hivatalos listaára 340 ezer forint. Október végéig nemcsak 6 hónapon át bármikor ingyenes kijelzőcsere és 3 hónap YouTube Premium-előfizetés jár a készülék mellé, hanem egy 3,5 literes Xiaomi Air Fryer is. Cikkünk írásakor a Xiaomi 12 Prót 450 ezer forintos, a Xiaomi 11T Prót pedig 188 ezer forintos áron jegyzik.
A hasonló kijelzővel és gyorstöltéssel, de szerényebb chipsettel és 108 megapixeles főkamerával rendelkező testvérmodell, a 8/128 GB-os Xiaomi 12T 250 ezer forint kifizetését követően vágható zsebre.