Budapest
2024 november 15., péntek
image

Mintha magát a poklot látnánk: holnap minden eddiginél közelebb merészkedik a Juno űrszonda a Jupiter vulkanikus holdjához

Fontos manőverrel zárja az évet a Juno űrszonda, vele együtt pedig a NASA. A szervezet közlése szerint december 30-án minden eddiginél közelebb kerül majd az eszköz a Jupiter egyik legizgalmasabb holdjához. Ha minden a tervek szerint halad, és nem kell módosítani a Juno űrszonda pályáját, akkor szombaton csupán 1500 kilométerre lesz majd a szerkezet az Io felszínétől.

Hogy ez mennyire fontos pillanat lesz, azt jól érzékelteti, hogy a korábbi, májusi és júniusi elrepülés során a Juno 10 ezer és 100 ezer kilométer közötti távolságból láthatta csak a holdat – írja a Gizmodo.

Az égitest azért is különleges, mert a felszínén vulkáni tevékenység van. Ez eleve kevés égitestre jellemző a Naprendszerben, a hold azonban ezek közül is kitűnik, ugyanis a legaktívabb ilyen objektum mind közül. A vulkanikus tevékenységet a Jupiter gravitációja által keltett ár-apály jelenség is erősíti.

Scott Bolton, a Juno-csapat vezető tudósa szerint a korábbi és a mostani adatok segítségével a kutatók megvizsgálhatják, hogy miként változnak a vulkánok az Io felszínén. Kiderülhet, hogy a vulkánok milyen gyakran törnek ki, milyen fényesek és melegek, hogyan változik a lávaáramlás formája, és miként kapcsolódik az Io aktivitása a Jupiter magnetoszférájában lévő töltött részecskék áramlásához.

A Juno egyébként korábban lefotózta már az Io felszínét: a 80 ezer kilométerről készített fotókon úgy néz ki az égitest, mintha magát a poklot látnánk. Az űrszonda azonban nemcsak ezt az egy holdat vizsgálja: nemrég 1046 km-re repült el a Ganymedes felszínétől, amely során szerves anyagok jelenlétére bukkant.

A tervek szerint az űrszonda 2024 februárjában ismét 1500 km-re közelíti majd meg az Io-t, így kétszer is szemügyre vehetik majd a tudósok, hogy milyen állapotok uralkodnak az égitest felszínén.