Mint egy sci-fi: a testünkben nyomtathatnak majd ki egyes orvosi eszközöket
Mi lenne, ha a közvetlenül a testünkben, 3D-nyomtatással lehetne létrehozni orvosi eszközöket? Ehhez az első hallásra kissé utópisztikus dologhoz kerülhettünk közelebb egy orvoscsapat új fejlesztése által, mely nem más, mint egy olyan speciális tinta, amivel tényleg az emberi testben lehet nyomtatni – ezt a Science folyóiratban mutatták be.
A különleges fejlesztés egy fényérzékeny tinta elképzelésén alapszik, mely a fény hatására keményedik meg – mivel azonban a fényt nem a legegyszerűbb (pontosan) a szervezetbe juttatni, a szakemberek jelen esetben az ultrahang hanghullámaihoz fordultak a tinta „aktiválásához”.
A folyamatot DVAP-nek (deep-penetrating acoustic volumetric printing) nevezték el, és pontosan azt takarja, amiről már szó esett: orvosbiológiai eszközök testen belüli nyomtatását. Ez azért lehet előnyös, mert tényleg ott lehet létrehozni (kinyomtatni) egy eszközt, ahol arra szükség van – és olyan formában, amilyenben szükséges.
Mint a kutatók megjegyzik, az ultrahang hullámai százszorta mélyebbre tudnak hatolni a fénynél, így sokkal pontosabban lehet elérni az egyes szöveteket, szerveket, csontokat. További előny, hogy kisebb műtéti beavatkozásokra lehet szükség az estközök beépítéséhez, mintha készen, egészben kéne célba juttatni azt – jegyzi meg a BGR.
Az egyelőre nem ismert, hogy mikor jelenhetnek meg az 3D-nyomtatott orvosi eszközök, de mindenképp jelentős előrelépést jelentenek majd.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)