Budapest
2024 november 19., kedd
image

Míg a Fidesz beállt Gödön az olimpikon mögé, a helyi pártszervezetet egyszerűen megszüntették

Egy polgármesterjelölt már biztosan van a Gödön május 14-re kitűzött időközi választásra. A szükséges számú, minimum 300 érvényes ajánlást ugyanis vasárnap leadta Kammerer Zoltán. Kammerert helyben sokan egyértelműen a Fidesz jelöltjének tartják, még akkor is, ha az olimpiai bajnok kajakozó hivatalosan függetlenként indul. Olyan függetlenként, aki elfogadta ugyan a kormánypártok támogatását, ám – a Fidesz narratívája szerint – arra nem volt hajlandó, hogy pártlogó alatt induljon.

A hvg.hu információi szerint másik három polgármesterjelölt még gyűjti a támogató aláírásokat, egyelőre nem adták le az íveket. Egyikük a függetlenként indulni kívánó Rataj András, aki korábban a gödi önkormányzati feladatok sokaságát végző Településellátó Szervezetet vezette igazgatóként. Szintén függetlenként méretné meg magát Szilágyi László jelenlegi alpolgármester és a korábban, még érpataki polgármesterként hírhedten rendpárti politikát folytató Orosz Mihály Zoltán is.

Gödön azért kell polgármester-választást – és egy egyéni képviselőit is – tartani, mivel februárban lemondott Balogh Csaba momentumos polgármester, amit azzal indokolt, hogy nem tud tovább küzdeni a Fidesz, és az azzal kollaboráló helyi politikusok ellen. A lemondása összefügg azzal, hogy Gödön komoly vita tárgya az akkumulátorgyár, ráadásul most bővíteni tervezik, amihez a kormány 34 milliárdot ad. A helyiek ellenállása még Orbán Viktor miniszterelnököt is nyilatkozatra késztette. Azt mondta,

az akkumulátorgyáraknak senki nem örül – de nem lehet belőle kimaradni.

A beruházás ellen tiltakozók viszont nagyon is ki akarnak maradni belőle. Egy januári közmeghallgatáson ezért azt követelték, hogy ne kapjon engedélyt a gyár, mivel szerintük „veszélyezteti a helyi lakosok egészségét”. Erről itt írtunk:

Ebben a felfokozott közéleti helyzetben érkezett Kammerer bejelentése, hogy függetlenként indul, majd pár napra rá a körzet országgyűlési képviselőjének, Tuzson Bence államtitkárnak a posztja, miszerint szerették volna, ha az olimpiai bajnok a Fidesz–KDNP jelöltjeként indul, de ő ezt visszautasította. Akárhogy is, a kormánypártok végül nem indítottak ellene más jelöltet. Kammerer amúgy a kampányoló Facebook-posztjaiban látványosan kerüli az akkugyár témáját.

Érdekesség, hogy – mint azt a Magyar Narancs megírta – az időközi választással egy időben a gödi Fidesz-szervezetet komoly változás érte el. Erről egy helyi Facebook-csoportban esett szó, ahol Markó József, Göd korábbi – 2006–2019 közötti – fideszes polgármestere írt, mondván: a helyi Fidesz-szervezetet Tuzson Bence országgyűlési képviselő szüntette meg. Vagyis a gödi Fideszt nem feloszlatta az országos választmány – mint sok másikat az elmúlt hónapokban országszerte –, hanem megszüntette.

A kettő között különbség van a Fidesz alapszabálya szerint, mivel feloszlatásnál a szervezet újjá is alakul – esetleg más tagokkal –, míg a megszüntetésnél a gödi Fidesz-tagok automatikusan átkerültek a körzet egy másik, nagyobb pártszervezetéhez, jelen esetben a dunakeszi csoporthoz. A hvg.hu elérte Markó Józsefet, aki megerősítette: Tuzson titkárnője közölte vele ezt a döntést, "amit lehetett volna elegánsabban is", mindenesetre most már ő is, és mindenki a dunakeszi Fidesz-alapszervezet tagja.

Markó szerint a helyi szervezet átalakítása, egy "korosztályos frissítés" amúgy indokolt, és "várható is volt". Azt nem zárja ki, hogy később a gödi Fidesz is újjáalakul, és akkor a régi tagok közül is visszaléphetnek oda azok, akik most a dunakeszi csoportba kerültek át, így ő maga is. Felvetésünkre, hogy miért nem oszlatták fel egyszerűen akkor a gödi szervezetet és alakították újjá, azt mondta, nem tudja, "hol milyen megoldást választanak". A hvg.hu friss összeállítása szerint a feloszlatás a gyakoribb: 

(Nyitóképünkön Kammerer Zoltán és Orbán Viktor miniszterelnök)