Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Miért nem kezd sztrájkolni egyszerre tízezer tanár?

Nagyon nagy a feszültség az oktatásügyben, de sok pedagógus nem ért egyet a szakszervezetek követeléseivel, mert vagy „brutálisan konzervatívak”, vagy mert elkötelezett Fidesz-szavazóként „intellektuális bűvészmutatványokra” van szükségük ahhoz, hogy az alacsony fizetéseiket megmagyarázzák maguknak – mondta Radó Péter oktatáskutató a CEU Demokrácia Intézetben működő Bibó István Szabadegyetem beszélgetésén.

A Telex tudósítása szerint a rendezvényen Palya Tamás, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott tanár arról beszélt, hogy az lenne komolyan vehető tiltakozás, ha tízezer tanár egyszerre azt mondaná, nem megy be dolgozni, de tisztában van vele, hogy ez nem fog megtörténni.

Arról nagyobb vita volt, hogy kell-e politizálnia a tanárok mellett kiálló tüntetésnek. Radó szerint alapvető kérdés az, hogy politikai rendszerváltás nélkül sikerre lehet-e vinni politikamentes követeléseket. Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke arról beszélt, a kormány megbuktatása az ellenzék feladata, a szakszervezet a saját ágazatának munkakörülményeit próbálhatja meg javítani. Radó erre visszakérdezett, elképzelhető lenne-e Franciaországban egy olyan tanársztrájk, ahol a követelések között nem szerepel az oktatási miniszter lemondása. Amire Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányának elnöke azt válaszolta: ha ilyet követelnének, nem tudnának sztrájkot szervezni, ezt rögzíti a sztrájktörvény is.

Szabó Zsuzsa szerint a polgári engedetlenséget nem mindenki meri bevállalni, és sok pedagógus úgy gondolkozik, a nála is sokkal rosszabbul kereső szülőknek nem mondhatja azt, hogy ne vigye be az iskolába a gyerekét. Szakszervezetként pedig nem buzdíthat a polgári engedetlenségre. Palya Tamás ezt máshogy látja: szerinte a kormány addig nyirbálta a sztrájkjogot, amíg már nem lehet sztrájkolni.