Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

Miért gyászolják több millióan II. Erzsébet királynőt?

II. Erzsébet királynő halála nemcsak az Egyesült Királyságot, az egész világot gyászba borította. Az, hogy a közvetlen családtagok gyászolnak valakit, akit közvetlenül ismertek és szerettek, teljesen természetes dolog, de mit érezhet mindenki más? Tekinthetjük-e egyáltalán gyásznak azt az érzést, amikor valaki olyasvalaki elvesztése miatt szomorkodunk, akit nem is ismertünk?

Erre a kérdésre a Nature igyekszik választ adni. Michael Cholbi, az Edinburghi Egyetem filozófusa szerint az eddigi kutatások leginkább a közeli hozzátartozók gyászélményével foglalkoztak. A paraszociális kapcsolatok – ez az a kapcsolati forma, ami egy médiafogyasztó és egy médiában szereplő ember között alakul ki – Cholbi szerint szintén gyászreakciót válthatnak ki.

A kutatók szerint a paraszociális gyászt az ember úgy éli meg, mint egyfajta lehetőség elvesztését. Louise Richardson, a Yorki Egyetem filozófusa szerint a gyász átélése egyfajta megzavarása a világgal kapcsolatos általános tapasztalásnak, így amikor bekövetkezik, akkor az eddigi feltételezéseink is törést szenvednek.

A feltételezett világ elmélete szerint az embereknek erős és megalapozott feltevései vannak a világról. A veszteségek, amelyek miatt gyászolunk megzavarhatják ezt. Mindez Richardson szerint magyarázatot ad arra, miért érzünk veszteséget a királynő halálával kapcsolatban.

Cholbi szerint szintén logikus, hogy az emberek egy közszereplő elvesztését gyászolják, főleg akkor, ha ugyanúgy sajátjuknak érzik az általa követett értékeket, vagy csodálják őt a világlátásáért. „Ilyenkor a saját értékeink elvesztése miatt is aggódunk” – emelte ki a szakember.

Egy 2012-es kutatás szerint az introjekció nevű folyamat segít megbirkózni egy híresség elvesztésével. Az introjekció azt jelenti, hogy azt feltételezzük egy adott személyről, hogy bizonyos tulajdonságokkal rendelkezik. Ezeket a tulajdonságokat mi is elfogadjuk, ez pedig segít megküzdeni a gyásszal.

Andy Langford, a londoni székhelyű Cruse gyászjogi szervezet klinikai igazgatója szerint ha egy távoli embert gyászolunk, akkor a gyász érzése gyorsabban csökken, mintha egy közeli hozzátartozóról lenne szó.