Budapest
2024 november 15., péntek
image

Miért akadozott állandóan a mobilnet a szerdai tüntetésen?

A szerdai országos pedagógussztrájk fináléjaként szervezett szolidaritási koncertet a Kossuth térre a NoÁr és a Tanítanék Mozgalom. A Margit híd lezárásról érkező több tízezer ember érkezése hosszú ideig tartó folyamat volt, de már a hídon észlelni lehetett, hogy a mobilszolgáltatás hézagos, sokszor kihagyott az adatforgalom, egy idő után pedig már térerő sem volt sokak telefonján. A Kossuth téren még rosszabb lett a helyzet, így az élő közvetítések is komoly technikai akadályokba ütköztek.

Többen már arról pletykáltak, hogy a hatalom biztosan szándékosan árnyékolta a helyszínt. De mivel ekkora tömegnél sokszor előfordul, hogy a mobiladatforgalom lelassul, megszűnik és a térerő is elmegy, megkérdeztük a nagyobb mobilszolgáltatókat, mi az oka ennek és mit tehetnek a felhasználók.

A Magyar Telekom válasza szerint a Kossuth téren "kis területen rendkívül nagyszámú felhasználó gyűlt össze, a városi mobilhálózat elemeinek kapacitását egy ilyen mértékű forgalom messze meghaladja". Ahogy írják, ezt úgy kell elképzelni, hogy egy normál hétköznapon ezen a helyszínen egy bizonyos átlagos forgalmi igény van, a hálózat ennek nagyjából a 10-szeresére van kiépítve, ezúttal azonban ennél jóval nagyobb, legalább 15-20-szoros terhelés jelentkezett. "A 4G/5G mobilhálózatban ilyen esetben az adatforgalom lassulása vagy akár hálózatelérési probléma is tapasztalható időlegesen, mert az előfizetők egymással osztoznak az erőforrásokon" – írta válaszában a Telekom. Megoldás nincs, hiszen nem lehet állandóan ekkora terhelésre készülni, így a cég jobb híján köszöni az ügyfelek türelmét.

A Yettel szerint a hálózatuk rendben működött az adott időszakban. Azt hozzáteszik, hogy a mobiltelefonálást és mobilinternet használatot számos tényező befolyásolja, például a telefon és az antenna közötti távolság, növényzet, vagy épületek, amik köztük fekszenek, de akár a domborzat is és természetesen az adott területen telefont használó emberek mennyisége.

"Műszaki szempontból a mobiltechnológiáról elmondható, hogy egy adott cellában a hálózatra felcsatlakozó készülékek osztoznak az adott cella kapacitásán, azaz ha egy ember használja az adott cellában a hálózatot, akkor minden elérhető kapacitás az övé, míg ha ketten lépnek egy mobilcellába, akkor az elérhető kapacitást kettejük közt osztja szét a hálózat és így tovább, további felhasználókkal tovább oszlik az egy fő által elérhető kapacitás" – írják.

Általános jelenség válaszuk szerint, hogy egy adott területre egyszerre érkeznek sokan és a megnövekedett egyidejű használat miatt az egyedi felhasználó saját készülékén lassuló mobilnet-elérést, akadozást is tapasztalhat, mert egységnyi idő alatt, egy kisebb területen az átlagoshoz képest sokkal többen vannak jelen és használják ugyanazt a hálózatot, cellát. "Ezt tapasztalhatták bizonyos ideig a tegnapi tüntetés résztvevői is, amikor a Margit hídon a becslések szerint több tízezer ember gyűlt össze, összevetve a hétköznapokban egy időben jelenlévő néhány százzal szemben. Egy adott terület átmeneti mobilkapacitás-erősítésére van lehetőség és gyakorlat, ilyenek például a fesztiválok, és jóval előre tervezett tömegrendezvények, sportesemények, ez azonban előzetes műszaki tervezést igényel" – írják. Azt azonban hozzáteszik, hogy Magyarország mobilhálózatai független mérések szerint is Európa élvonalába tartoznak.

A Vodafone Magyarország sajtóosztályán elmondták, hogy az említett időpontban és helyen hálózatkimaradást nem tapasztaltak, ezügyben előfizetői panaszok sem érkeztek.