Mi történik egy digitális tanteremben, ami egy valódi iskolában van?
A Vodafone Magyarország digitális tantermeiben interaktív tábla mellett a tanórán résztvevő diákok által használt eszközök (jellemzően tabletek) és egy tanári laptopból is van, melyek mindegyike saját alkalmazásfelülettel rendelkezik. A dolog ott kezd izgalmassá válni, amikor a tanóra során az eszközök kapcsolatban vannak, kommunikálnak egymással. Ennek alapját a SEOS (Smart Education Operating System) oktatási keretszoftver adja, amely a tananyag létrehozására és a tanulói eredmények kiértékelésére alkalmas rendszer.
A Vodafone szerint a megoldás fejlesztése alkalmazott pedagógiai módszertani megfontolások alapján történik, valamint folyamatosan követi az aktuális digitális pedagógiai igényeket.
A digitális tanterem lehetővé teszi a pedagógusok számára, hogy az online térben készítsék elő a tananyagokat, az óravázlatokat, továbbá, hogy akár differenciált feladatokat küldhessenek ki tanulók számára. Az elvégzett feladatokat visszaküldés után a rendszer automatikusan, azonnal értékeli, így gyorsítja az ellenőrzés és a visszajelzés folyamatát, ezáltal jelentősen csökkentve az adminisztrációra és dolgozatjavításra fordított időt. Az eredményeket a rendszer egy értékelő adatbázisban tárolja, amelyek akár évekre visszamenőleg elérhetőek, így kitűnően nyomon követhető a tanulók fejlődése.
A Vodafone szerint rendszer nagy előnye a virtuális tanterem funkció, mellyel a tanterem elérhető eszköztől, helyszíntől és platformtól függetlenül mind a diákok, mind a pedagógusok számára, így támogatva a digitális, valamint a pandémia óta megszokottá vált hibrid oktatást.
A vállalat közlése alapján a SEOS rendszer tantárgyaktól és intézményektől függetlenül képes előnyöket nyújtani a felhasználói számára – így a közoktatási intézményeken, iskolákon, óvodákon túl akár a magániskolák, nyelviskolák vagy felnőttképzéssel foglalkozó intézmények, illetve oktatással foglalkozó cégek számára is hasznos megoldás lehet.
A fővárosi kerületek mellett Monoron, Miskolon és Jászladányban épített már ki digitális tantermeket a Vodafone Magyarország, a helyszíneket mintegy 31 ezer diák és pedagógus használhatja.