Mesterséges emberi embriót készítenének a tudósok, hogy legyen elég donorszerv
Néhány évvel ezelőtt komoly áttörést értek el a tudósok, sikerült ugyanis létrehozniuk egy mesterséges embriót. Az egérembrióknál hímivarsejtre és petesejtre sem volt szükség, helyette az egerek őssejtjeit használták fel. Nemrég egy újabb szenzációt jelentett, hogy a mesterséges egérembriók létrehozásához már méh sem kell.
Az IFLScience akkor azt írta, ezek az embriók nem életképesek, és nem is fejlődnek magzattá, ellenben rengeteg olyan sejtet tartalmaznak, amelyekből bizonyos szervek alakulhatnak ki. Mindez azért jelent nagyon komoly áttörést, mert ezzel megkerülhetővé válnak azok az etikai szabályok, amelyek a „hagyományos” embriókkal kapcsolatos kutatásokra vonatkoznak, és így hátráltatják azokat.
Az IFLScience egy új cikkében most arról ír, a szakemberek már arra törekednek, hogy az egérkísérletet emberi embriókkal is megismételjék. Ha sikerül, akkor a mesterséges emberi embriókat szervek növesztésére lehetne felhasználni. A kutatók azzal érvelnek, hogy ezzel megoldható lenne a világon a szervdonor-válság.
Jacob Hanna, az egérkísérletet végző Renewal Bio biotechnológiai vállalat alapítója szerint a kísérletek során olyan embriókat hozhatnak létre, amilyenek egy terhesség 40-50. napjában lennének, belőlük pedig ki lehetne nyerni a szükséges sejteket a szervek növesztéséhez.
Bár az ötlet eléggé meredeknek hangzik, valójában komoly szükség lenne arra, hogy megoldják a kutatók a szervdonor-válságot. Csak az Egyesült Államokban 106 ezer ember vár valamilyen transzplantációra, és naponta átlagosan 17 ember hal meg azért, mert nem jut időben megfelelő szervhez.