Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Mérő László: Ha rossz döntés volt a tűzijáték lefújása, akkor ez nem a meteorológusok rossz döntése, hanem a politikusoké

Ha rossz döntés volt a tűzijáték lefújása, akkor ez nem a meteorológusok rossz döntése, hanem a politikusoké

– fejtette ki véleményét Facebook-posztjában Mérő László matematikus-pszichológus, játékelméleti szakértő.

Mérő Lászlót felkavarta a hír, hogy az augusztus 20-ai téves előrejelzés miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat két vezetőjét azonnali hatállyal kirúgták, ezért a matematikus három kérdést megválaszolva fejtette ki a véleményét:

Mérő László szerint az augusztus 20-ai esetből egyedül nem lehet megmondani azt, hogy valóban tévedtek-e a meteorológusok: „ugyanis azt mondták, hogy augusztus 20-án este a vihar valószínűsége 75–80%. Más szavakkal: a vihar elmaradásának valószínűsége 20–25%.”

Ezek alapján megvédte a meteorológusokat, akik szerinte a döntéshez minden szükséges inputot megadtak, tökéletesen szakszerűen, és a sok éves tapasztalat alapján megbízhatóan, ugyanis

a meteorológiai Intézet sokéves működését nézve amikor nem biztosat mondanak, hanem csak valószínűségeket, olyankor ezek a valószínűségek valóban jól írják le a helyzetet.

Az pedig, hogy a tűzijáték lefújása ilyen előrejelzés mellett helyes döntés volt-e, szerinte megítélés kérdése:

Én úgy érzem, hogy felelőtlenség lett volna a 2006-os tűzijáték megismétlődését kockáztatni 75–80% valószínűséggel. Lehet, hogy más szerint ennyi kockázatot el kell vállalni egy ilyen nagyszerű mulatságért. Ez egy értelmes vita kérdése lehet, és ehhez a meteorológusok megadták az összes szükséges input adatot.

– írja Mérő László, azt hozzátéve, hogy

ha rossz döntés volt a tűzijáték lefújása, akkor ez nem a meteorológusok rossz döntése, hanem a politikusoké. Az ő dolguk ugyanis a döntés a tűzijátékról, nem a meteorológusoké.

Mérő László szerint ha az adott helyzetben jó döntés volt a tűzijáték lefújása, akkor az a kérdés merül fel, hogy

ki a felelős a károkért?

A  matematikus szerint a véletlen tulajdonságainak ismeretében egy természeti katasztrófáért nem mindig kell felelőst keresni, ugyanis ha minden szükséges óvintézkedést megtettek, és a katasztrófa mégis bekövetkezett, akkor

felelőst keresni valójában nem más, mint bűnbakképzés.

– írja Mérő László, hozzátéve, hogy „a politikus sokszor kényszerül arra, hogy bizonytalan helyzetben hozzon döntéseket, és a bizonytalanságot néha a legjobb szakértők sem tudják eloszlatni, legfeljebb számszerűsíteni. Ezért a politikus munkájának természetes velejárója, hogy időnként téves döntéseket hoz. Például egy olyan helyzetben, ami most augusztus 20-án volt, 20–25% volt a valószínűsége, hogy a tűzijáték lefújása téves döntés lesz.”

Azonban azt is megjegyzi, hogy

aki az ilyesfajta tévedés lehetőségét nem tudja felvállalni, az a szememben nem politikus, hanem akarnok. Aki pedig az ilyen tévedésért hajlamos a politikusokat hibáztatni, az keressen magának egy tévedhetetlen diktátort.