Budapest
2024 november 26., kedd
image

Menesztették a paksi bővítésért felelős teljes igazgatóságot

Miután kiderült, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a paksi bővítésért felelős államtitkára, Süli János távozik a posztjáról, a 24.hu megtudta, hogy a paksi bővítés lebonyolításáért felelős projektcégben, a Paks II Zrt.-ben ugyancsak radikális változások történtek. Konkrétan teljesen átalakították a cég vezetését: az ötfős igazgatóságból lett háromfős, és az is új tagokkal. Az egyik távozó igazgatósági tag, nevét nem vállalva azt nyilatkozta a lapnak, hogy menesztették őt.

A Paks II Zrt. honlapján is már fent vannak a vezetőség új nevei: az Eximbankot is vezető Jákli Gergely az új elnök-vezérigazgató, a további tagok pedig: Fellegi Tamás és Mendelényi Dániel. Orbán Viktor korábbi fejlesztési miniszterét, Fellegit - a 24.hu informátora szerint - az amerikai kapcsolatai miatt helyezték pozícióba, "szükség lehet még rá az erőműépítés megolajozásában". Mendelényi Dániel a Honvéd Futball Klub Kft.-t megvásárló cég egyik közvetett tulaja.

A régi vezetőség egyik tagja szerint „a hirtelen beindult mozgás” az ukrajnai háború okozta energiaválsággal függ össze. Az áremelkedések és az ellátási gondok miatt elfogyhatott a türelem - állítja a forrás -, ezért úgy gondolták a kormányban, hogy meg kell erősíteni a vezetést. Azt ő is elismerte, hogy jogos Szijjártó Péter kritikája, amely szerint nyolc éve nem történik semmi Paks kapcsán.

A 24.hu-nak egy szakember azt nyilatkozza, hogy keményebb kezű vezető kellett a projektcég élére, mint a menesztett Lenkei István, illetve a szakember szerint a korábbi társaság „belekényelmesedett” a milliós fizetésekbe, azaz az volt az érdekük, hogy az építkezés minél tovább tartson.

A szakember azt is elmondta ugyanakkor, hogy szerint amíg a szankciókon nem lazítanak, nem lehet megépíteni Paks II-t. "Igaz, hogy a Roszatomra nem terjesztette ki az EU eddig a szankciókat, de számos más területen embargó van, ami akadályozza az építkezést. Nem adnak vízumot az orosz mérnököknek, nem lehet beszállítani orosz acélt, a vezérlőközponthoz szükséges chipeket, szoftvereket nem szállíthatják a nyugati cégek az orosz vevőnek, orosz cég alá nem megy be magyar alvállalkozó, mert lehetetlen a pénzügyi elszámolás, jogvita esetén pedig még a pereket sem lehet intézni a szankciók miatt".