Megvizsgáltak 612 különféle joghurtot, és kiderült, melyik a legegészségesebb
Ritkán kerül szóba a környezetvédelemmel kapcsolatban a tejipar, holott egy igazi mumusról van szó: a globális állattenyésztés közel 15 százalékkal járul hozzá az üvegházhatású gázkibocsátáshoz, és ennek mintegy harmadáért a tejtermelés a felelős. Itt kerül a képbe a kedvelt tejtermék, a joghurt is, amely jelentős részét teszi ki a tejfogyasztásnak. A ZME Science számszerűsíti is ezt: az Egyesült Államokban fogyasztott tejtermékek 6,3 százaléka joghurt.
Nem véletlen, hogy egyre többször kerülnek szóba a növényi alapú joghurtok, amelyeket a tejalapúak környezetbarátabb alternatívájaként emlegetnek. Kevesebb földet igényeknek, és kevesebb üvegházhatású gáz kerül a levegőbe az előállításuk során – azonban nm csupán ez a tény késztette arra a Massachusettsi Egyetem kutatóit, hogy foglalkozzanak a növényi alapú joghurtokkal. A szakemberek ez utóbbiakat és a tejből készülteket hasonlították össze a tápértékük szempontjából, miután meglehetősen hiányosnak találták ezt a kutatási területet.
Összesen 612 különféle, 2016 és 2021 között piacra került joghurt tápanyag-információit gyűjtötték össze, és olyan tápanyagok alapján hasonlították össze a joghurtok tápanyag-sűrűségét, mint a fehérje, a rost, a vas, az összcukor és a nátrium. A vizsgált joghurtok közül 159 teljes zsírtartalmú termék volt, 303 zsírszegény vagy zsírmentes, 66 kókuszból készült, 44 mandula-, 30 kesudió- és 15 zabjoghurt volt. Rangsorolták őket tápanyagsűrűség szerint: az élre a mandula- és a zabjoghurt került, elsősorban az alacsony cukor-, nátrium- és zsírszint miatt.
A kutatók úgy vélik, hogy a Frontiers in Nutrition folyóiratban részletezett eredményeiket az élelmiszeripar is felhasználhatja a növényi alapú joghurtok összetételének javítására. Persze egy teljes átállás a tejtermékről a növényi alapúra nagy változás lenne mind a táplálkozási, mind az érzékszervi profilban, ami negatív hatással lehet az értékesítésre, azért is javasolják a kutatók a hibrid, növényi és tejalapú joghurt létrehozását. A turmixolás teljes fehérjét biztosítana, a tejes rész pedig segíthet a zselésítő szerkezet kialakításában.