Megválasztotta elnökét az új összetételű Nemzeti Választási Bizottság
Alakuló ülést tartott a nagyrészt új összetételű Nemzeti Választási Bizottság (NVB), amely új elnököt és elnökhelyettest is választott a tagjai közül. A választások és népszavazások törvényessége felett őrködő NVB jelenlegi tagjainak szeptember 30-án járt le a mandátumuk, ők – néhány időközbeni változást leszámítva – alapvetően azok, akik a 2013-as reform idején kaptak kilenc évre megbízást. Akkor lett a név „országos” helyett „nemzeti”, a tagság öt helyett hétfős, akiknek a mandátuma négy helyett kilenc évre nyúlt meg.
Az NVB parlament által választott tagjai szinte teljesen kicserélődnek. A hét tag közül – mindegyikük jogász, ez előírás – csak Sasvári Róbert és Szalay Tamás marad. A három póttag mindegyike új, viszont a kilenc, frakcióval bíró párt delegáltjának személye most nem változik.
Korábban a hvg.hu úgy értesült, hogy az elnöki posztra – amelyre a testület tagjai maguk közül választanak – az egyik új tag, Cservák Csaba, Schmitt Pál volt államfő korábbi jobbkeze és hivatalvezetője tűnik a legesélyesebbnek. Ő azonban később jelezte: nem kíván elnök lenni.
Így Sasvári Róbertet jelölték, akit a testület többsége 8 igen és 4 nem szavazattal meg is választott. Nem szavazta meg Avarkeszi Dezső (Demokratikus Koalíció), Fazekas Tamás (Párbeszéd), Litresits András (MSZP) és Ormándi Edina (Jobbik). Gönczi Gergely (Momentum) és maga Sasvári nem vett részt a voksoláson.
Sasvári 2010–2013 között tagja és elnökhelyettese volt az NVB-előd Országos Választási Bizottságnak, de akkor még a Fidesz delegáltjaként. A reform után új néven újjáalakult testületnek 2013-tól tagja az új elnök.
Az ülésen Sasvári javaslatára a testület tagjai – 7 igen szavazattal, 5 nem ellenében – Lehel Zoltánt választották meg elnökhelyettesnek. A bizottság döntött arról is, hogy megkezdik az egyeztetést a testület ügyrendjéről, ezt az alakuló ülést követő harminc napon belül el kell fogadniuk.
Utolsó ülésén elkaszálta az NVB a Jobbik-elnök Huxit elleni népszavazásátNem felel meg a választási bizottság szerint az egyértelműség követelményének a Jobbik-elnök népszavazási kérdése, amellyel Gyöngyösi Márton azt próbálná meg gátolni, hogy Orbán Viktor kiléptesse Magyarországot az EU-ból. Utolsó ülését tartotta ebben az összetételben az NVB.