Megtiltotta az amerikai kormány a kémszoftverek használatát az Egyesült Államokban
Egy hétfőn aláírt rendeletben Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke megtiltotta a szövetségi ügynökségeknek, hogy olyan megvásárolható kémszoftvereket használjanak, amelyek veszélyeztetik Amerika nemzetbiztonságát, vagy előfordulhat, hogy a külföldi kormányok és más vásárlók visszaélnek a használatukkal. A rendelet minden ügynökségre vonatkozik, így a rendvédelmi szervekre és a hírszerzésre egyaránt.
A Biden-adminisztráció által közzétett rendelet nem tartalmazza a most tiltólistára kerülő gyártók névsorát. A TechCrunch beszámolója szerint a kormány nem volt hajlandó egyetlen gyártót sem megnevezni, ugyanakkor azt igen, hogy a listán amerikai és más országok gyártói is szerepelnek. Ezek alapján érintett lehet például a macedón Cytrox, vagy a Pegasus-botrányról elhíresült izraeli NSO Group.
Ahogy a lap is megjegyzi, a biztonsági szakemberek régóta figyelmeztetnek az ilyen kémprogramok veszélyeire. A szoftverek a készülékeken futó rendszer sebezhetőségét használják ki arra, hogy úgy fertőzzék meg a mobilt, hogy arról nem is tud az áldozata. Bár a hatóságok szerint csak a bűnözők megfigyelésére használják az ilyen programokat, ez nem jelenti azt, hogy újságírókat, politikusokat, civil aktivistákat figyeltessenek velük.
A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint aggasztó, hogy egyre növekszik a digitális tekintélyelvűség a világban, ezért az Egyesült Államok arra fog törekedni, hogy a technológia felhasználása az alapvető emberi jogokkal és a demokratikus elvekkel összhangban legyen.
A Biden-adminisztráció hétfőn azt közölte: 10 országban legalább 50 olyan amerikai kormányzati alkalmazott van, akinek a készülékeit kémprogrammal fertőzték meg. A legutóbbi alkalommal például a Pegasus szoftver segítségével fertőzték meg kilenc olyan külügyi képviselő iPhone-ját, akik Ugandában tartózkodtak.