Budapest
2024 november 20., szerda
image

Megszűnik az adóhivatal az Egyesült Államokban?

Áfát akarnak bevezetni az eddigi adórendszer helyett a republikánusok, akiket feldühített, hogy a demokraták megerősítették az IRS jogosítványait, mert le akarják vadászni Donald Trumpot, aki gyakran dicsekedett azzal, hogy „16 éve nem fizetek személyi jövedelemadót.”

Az IRS megszüntetésének egyelőre még nincs többsége a republikánusok között sem a képviselőházban, de egy másik törvényjavaslat már átment az adóhivatalról. Ez visszavonja az IRS-től azt a 80 millió dollárt, melyet az akkor még demokrata többségű képviselőház megszavazott nekik. Ebből a 80 millió dollárból 87 ezer embert toborozhat az adóhivatal.

„Ahelyett, hogy 87 ezer új adóellenőrt toboroznának, akik a kisvállalkozásokat és az amerikai középosztályt vizsgálnák, az egész adóhivatalt meg kellene szüntetni” – hangsúlyozza Earl „Buddy” Carter képviselő Georgia államból. Ő nyújtotta be a Fair Tax Actet, azaz az igazságos adózásról szóló törvényjavaslatot, mely nemes egyszerűséggel megszüntetné az adóhivatalt az Egyesült Államokban, ahol az államadósság rohamtempóban növekszik, és immár meghaladja az éves GDP 120 százalékát.

Mi lesz az adóhivatallal?

A két republikánus törvényjavaslatnak nincs túlságosan nagy esélye a sikerre, mert a szenátusban a demokratáké a többség. Annyit azonban a republikánusok elértek már Washingtonban, hogy meggyengítették az adóhivatalt, melynek költségvetése 15 százalékkal csökkent az elmúlt évtizedben. A demokraták épp azért szavaztak meg 80 millió dollár pluszt az IRS-nek, hogy megállítsák a negatív folyamatokat, és megerősítsék az adóhivatalt.

A Biden-kormányzat azzal számol, hogy az adóhivatal a megemelt költségvetéssel 124 milliárddal többet szerez majd a gondokkal küzdő államkincstárnak a következő tíz évben.

Az adóhivatal megszüntetése nem új gondolat – emlékeztet a CNN gazdasági rovata. A republikánusok már 1999-ben előálltak ezzel. Törvény nem lett belőle, de szavazatokat szereztek belőle azok között a választók között, akik gyűlölik az adóhivatalt.

Ha nincs személyi jövedelemadó, társasági adó és a többi adónem, akkor hogy tudnák feltölteni az államkasszát? 23 százalékos áfával! Na de így a szegények ugyanúgy adóznának, mint a gazdagok. A republikánusok úgy akarják kezelni ezt a problémát, hogy minden USA tagállam vezetne egy kimutatást a szegényekről és a nagycsaládosokról, akik a hónap végén a befizetett áfa egy részét visszakapnák.

Működhet-e a gyakorlatban ez a megoldás? A CNN gazdasági rovata több szakértőt kérdezett meg, és általában helyeselték azt, hogy megnöveljék az áfát, és csökkentsék a többi adót, de a teljes átállást nem tartják reálisnak.

Főként azért nem, mert a 23 százalékos áfa nem lenne elég az USA kiadásainak fedezésére. Legkevesebb 30 százalékos áfára lenne szükség, de felemelkedhet ez akár 44 százalékra is, amely teljességgel irreális.

A második érv az az adórendszer radikális reformja ellen, hogy az egyértelműen a gazdagoknak kedvezne, és a középosztályt, valamint a szegényeket sújtaná.

2011-ben készült egy tanulmány, amely számszerűsítette az áttérést az áfára, és az megmutatta: mindenki rosszul járna, kivéve a társadalom legfelső 5 százalékát. A harmadik probléma az, hogy nem mindenre lehetne kivetni magas áfát, hiszen például az egészségügyben ezt senki sem fogadná el.

Az adóhivatal egyelőre figyel

Hétfőn kezdődik az adóbevallási időszak az Egyesült Államokban, ahol 5000 új ellenőrt toborzott már az IRS, amely felszámolta a lemaradás egy részét. Az adóhivatal úgy kezdte meg az idei évet, hogy 400 ezer személyijövedelemadó-bevallást még nem dolgoztak fel. A társasági adóbevallásnál 1 millió a lemaradás. Ez már óriási javulás a múlt évhez képest, amikor a lemaradás 4,7, illetve 3,2 millió volt. A koronavírus-járvány nagyon megnövelte az adóhivatal munkáját, mert sok támogatást ők osztottak ki a lakosságnak, illetve a vállalkozóknak.

Az IRS most vezetett be egy olyan alkalmazást, amely a papíron benyújtott adóbevallást pillanatok alatt digitalizálja, felgyorsítva ezzel a munkát. Az ügyfélszolgálatot is teljesen automatizálták, vagyis már nem emberek válaszolnak a polgárok kérdéseire. Erről Wally Adeyemo pénzügyi államtitkár-helyettes tájékoztatta a sajtót. Természetesen online – írja a CNN.