Megszólalt az MLSZ, szerintük nincs szó ellentmondásról a Nagy-Magyarország szimbólum ügyében
Továbbra is tartja magát ahhoz a döntéséhez a Magyar Labdarúgó-szövetség, amellyel engedélyezte, hogy az egyértelmű vagy rejtett szövegek és szimbólumok nélküli történelmi Magyarország-térképet szerepeltető drapériák bevitelét a mérkőzésekre. A szerdán késő este kiadott közleményükben azt írták, hogy erről az európai szövetség (UEFA) és a futballban megjelenő kirekesztés ellen küzdő szervezet (FARE) írásos állásfoglalását értékelve és a helyzetet mérlegelve határoztak, ám az erről szóló pontos tájékoztatásukat „néhány esetben félreértették, félremagyarázták”.
Most a „sajtóban megjelent bizonytalanságok és félreértések” miatt rövid magyarázatot is fűztek a közlésükhöz. Azt írták: „Megismételjük tehát, hogy az MLSZ döntéséről van szó, azaz nem állítottuk és most sem állítjuk, hogy az UEFA engedélyezte, vagy konkrétan tiltotta a drapéria bevitelét. Kijelentettük és most is kijelentjük, hogy mindkét szervezet (és az MLSZ is) továbbra is elítéli a diszkrimináció minden formáját és harcolni fog a rasszista, kirekesztő vagy politikai üzenetekkel szemben. Ugyanakkor az MLSZ a két szervezet írásos nyilatkozata ismeretében úgy ítéli meg, hogy a szövetség álláspontját a szervezetek érdemben nem vitatták és nem cáfolták, ezért a szövetség az általa előírt feltételeknek megfelelő drapériát beengedi a stadionba a következő két mérkőzésre, azzal a meggyőződéssel, hogy a fegyelmi vétséget eredményező egyértelmű vagy rejtett üzenetek kizárása esetén nem lesz megalapozott fegyelmi eljárás a kizárólag a térképet ábrázoló drapériák kihelyezésével kapcsolatosan”.
Azt is hozzátették, hogy ismereteik szerint egyedül a román szövetség (FRF) értelmezte „saját szemszögéből egyoldalúan és vélhetően korlátozott információk birtokában a tényeket, és támadta meg indokolatlanul az MLSZ döntését”. Jelezték, hogy a jövőben is törekednek az FRF-fel a jó viszony megőrzésére, „ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a kérdésbe való beavatkozása illetéktelen és megalapozatlan. Éppen ezért levélben tájékoztattuk a társszervezetet, hogy jelen esetben nem a román szövetség kompetenciájába tartozik az MLSZ által meghozott döntés megítélése és kommunikációja”.
Közleményük végén idéztek a FARE és az UEFA az ügyben nekik küldött leveléből. Az előbbi azt írta, hogy a Nagy-Magyarország térkép megjelenítése önmagában nem minősül kirekesztő tettnek, amelyet a szervezet jelentene az európai vagy a nemzetközi futballszövetségnek. Ha azonban a jelkép mellé más szimbólumok, rigmusok vagy viselkedés társul, az már jelentéstételhez vezethet, főleg, ha ezeket xenofóbnak, ultranacionalistának lehet minősíteni, olyannak, amelynek célja a Magyarországgal szomszédos országok nemzetközileg elismert területének tagadása, vagy szélsőjobboldali csoportokkal kapcsolatosak.
Az UEFA üzenetéből pedig azt a részt emelték ki, amely szerint a fegyelmi testület tavaly novemberben lezártaz MLSZ-szel szembeni eljárást, amely a magyar válogatott Olaszország elleni meccsén bemutatott Nagy-Magyarország szimbólumok miatt indult.
Arról, hogy a román szövetség mit közölt az ügyben, ebben a cikkünkben írtunk:
Közben az MTI újabb romániai reakciókat gyűjtött össze az ügyben. Mint írták, a román külügyminisztérium és Dan Carbunaru román kormányszóvivő azzal hárította el a román újságíróknak az MLSZ molinókról szóló döntésével kapcsolatos érdeklődését, hogy – „UEFA-engedély” híján – nincs miért állást foglalniuk, a „politikát nem kell összekeverni a sporttal”.
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök úgy fogalmazott: „a labdarúgás nem politika, és a revizionista frusztrációknak nincs keresnivalójuk a sportrendezvényeken”. Hozzátette, hogy az FRF elnökének az UEFA végrehajtó bizottságának tagjaként haladéktalanul kérnie kellene a döntés visszavonását.
Gabriela Firea szociáldemokrata családügyi miniszter a közösségi oldalán azt írta: „Nagy-Magyarország térképe, amely Románia egy részét is magába foglalja, revizionista jelkép, és semmi keresnivalója a stadionokban, európai mérkőzéseken”. Úgy értékelte: a jelkép gyűlöletkeltésre és erőszakra adhat okot, márpedig a „politikának, kiváltképp, ha megosztja a nemzeteket, nincs helye a sportban”.
Hasonlóan gondolja a román Nemzeti Liberális Párt parlamenti képviselője, Ionut Stroe is, aki szerint egy ilyen döntés „veszélyes precedenst teremthet”, szembe menne a sportot irányító valamennyi elvvel. Úgy vélekedett: az UEFA-nak nem szabad elfogadnia egy ilyen kérést, „nem szabad oxigénhez juttatnia a revizionista eszméket, nem szabad hagynia, hogy politikai érdekek és tétek mérgezzék meg a futball világát”.