Megszólalt a debreceni akkugyár beruházója: először Kínából fogják feltölteni az üres munkahelyeket
Nyáron indulnak a debreceni akkumulátorgyár építési munkálatai a kínai beruházó szerint, a próbaüzem 2024-ben, a teljes gyártás pedig 2025-ben veszi kezdetét.
A gyárnak 9 ezer munkásra (elsősorban karbantartó szerelőkre, gépkezelőkre, technikusokra, mérnökökre) lesz szüksége, először kínai dolgozók érkeznek majd, de a kínai CATL állítja, hogy hosszú távon magyar munkaerővel tervezik felölteni a gyárat.
A CATL nemzetközi kommunikációért felelős menedzsere a Növekedés.hu-nak nyilatkozott arról, hogy
Fred Zhang azt állítja, hogy a kínai vállalat három gyáregység áramfogyasztását egységenként 80 MW-ra becsülik, a csúcs pedig a három fázis működése közben 300 MW lesz.
A gyár magas áramigénye sok kérdést felvetett már, a CATL képviselője szerint a vállalat egyrészt építene saját áramtermelő kapacitásokat, másrészt PPA megállapodásokkal (zöld)erőművektől hosszú távú (20-30 év) szerződésekkel biztosítanák a beruházás áramellátását.
A telephelyen 18 MW energiatermelés lehetséges, a CATL most úgy tervezi, hogy telephelyen kívüli kapacitások építésébe is befektet majd, Zhang így fogalmazott:
Az új energiaforrások innovatív technológiáinak globális vezetőjeként elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy világszerte elsőrangú megoldásokat és szolgáltatásokat nyújtsunk az új energiaforrások alkalmazásaihoz.
Ahogy azzal korábban részletesen foglalkozott a hvg.hu, a debreceni gyár a CATL második európai egysége lesz. A vállalat első európai gyára Németországban található, ott nincs elég német munkás, ezért a kínaiak heti 6 napon át 12-12 órát dolgoznak. Földes András el is ment Németországba, hogy megnézze azt a CATL-gyárat, és helyi fideszes tempóval szembesült: