Budapest
2024 november 16., szombat
image

Megszavazta az Országgyűlés: visszaáll a régi vagyonnyilatkozati rendszer, néhány kisebb módosítással

Megszavazta az Országgyűlés fideszes többsége azt a szeptember 27-én benyújtott törvényjavaslatot, amivel gyakorlatilag visszaállítják a korábban is ismert, az európai uniós tisztségviselőkénél jóval részletesebb vagyonnyilatkozati modellt.

Varga Judit a javaslat beterjesztésekor azt írta, az Európai Bizottsággal egyeztetett szabályok szerint nyúlnak bele ismét az eljárási szabályozásba, viszont ez annak tükrében nagyon furcsa, hogy nyáron ugyanezzel az indokkal igazították az európai parlamenti képviselőkéhez a magyar képviselők vagyonnyilatkozati rendszerét.

A régi vagyonnyilatkozati rendszerre való visszaállás azt jelenti, hogy újra kell vagyonnyilatkozatot leadni a képviselővel együtt élő családtagoknak is – igaz, ezek nem lesznek nyilvánosak –, valamint újra be kell számolniuk a képviselőknek részletesen az ingatlanokról, nagy értékű ingóságokról, jövedelmeikről, megtakarításukról és tartozásaikról is. A régi rendszer visszatérése azt is jelenti, hogy ismét kötelező lesz évente leadni a vagyonnyilatkozatokat – ez következőre 2023. januárjában esedékes.

Viszont a régi-új vagyonnyilatkozati rendszer elfogadása nem pontosan ugyanazt a rendszert hozza vissza, mint amit egészen annak nyári átalakításáig ismerhettünk: a képviselőknek ezentúl nem kell megadniuk például pontos fizetésüket a vagyonnyilatkozatukban, elég a bérsávot megjelölniük, valamint nem kell beleírniuk nagyobb értékű ingóságaikat, vagy azt, hogy azokhoz hogyan jutottak hozzá.

A vagyonnyilatkozatokról szóló törvényjavaslat azonban nem csak önmagában érdekes: ehhez dobta be a kormány azt a módosító indítványt, amivel megmentik az alapítványi kuratóriumokban ülő képviselőket, így ők maradhatnak – amúgy rendkívül jól fizető – közfeladatot ellátó, vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi pozícióiban.

Ez 14 minisztert vagy államtitkárt érint, kínos helyzetbe őket pont saját pártjuk lavírozta, amikor úgy módosított egy törvényt, hogy távozniuk kellett volna az alapítványok kuratóriumaiból. A paradox helyzetről, valamint a kreatív, de hatalmas kavarás árán elért menekülőútjukról itt írtunk bővebben:

Óriásit kavart a Fidesz, hogy megmentse a kuratóriumban ülő minisztereket a kínos magyarázkodástól

Először kihúzta, majd - miután ráébredt ennek következményeire - fű alatt gyorsan visszatenné a törvénybe azt a rendelkezést a Fidesz, mely engedélyezi, hogy politikai felsővezetők „másodállásban" kuratóriumi tagok legyenek a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokban.