Mégsem adja ki a Winnetout egy német kiadó, mert nem megfelelően ábrázolja az indiánokat
A német nyelvterület vezető gyerekkönyvkiadója, a Ravensburger Verlag bejelentette, hogy mégsem jelenteti meg két következő, Winnetouról, a Karl May német író által megalkotott, legendás, fiktív indián törzsfőnökről szóló könyvét, és azt is megfontolás tárgyává teszik, folytassák-e a népszerű Winnetou-sorozatukat, mivel rasszizmussal vádolták meg őket – írja a Guardian.
A vádak miatt több könyvesbolt már nem rendelte újra a Winnetouról szóló könyveket, és az Amazon kínálatából is kikerültek; igaz, más kiadók Winnetou-regényei még elérhetőek. A kiadó a „rengeteg negatív észrevétellel” indokolja a lépését. Eközben arról is viták folynak, nem kellene-e visszavonni a fiatal Winnetouról szóló gyerekfilmet is, amelyhez kapcsolódóan a két, fiatal korosztálynak szóló könyv megjelent volna.
Winnetou alakja 1875-ben született meg, szerzőjük, az 1912-ben meghalt Karl May pedig a német nyelvterület első bestsellerírója volt, akinek indiánkönyveit világszerte 200 millió példányban adták el, és 40 nyelvre fordították le. A regények annyira népszerűek voltak, hogy még a nácik sem tiltották be őket, noha meglehetősen ellentmondott Hitler nézeteinek a színes bőrűekről; de még a Führer is rajongónak tartotta magát.
Karl May műveit – főleg a tömegturizmus elterjedése előtt – azért is dicsérték, mert segített a gyerekek fantáziájának fejlesztésében, és kívánatossá tette a természetközeli életet. Most azonban a közösségi médiában arról szól a vita, hogy rasszista sztereotípiákat erősítenek a könyvet, és az őslakosok ábrázolásában felfedezhető a kulturális kisajátítás is, de elhangzott az is, hogy az idilli indiánábrázolás „hazugság”, mert „mindenestül kihagyja a képből az őslakosok lemészárlását, a földjeik elrablását és természetes lakóhelyük elpusztítását, amiért a fehér ember felelős”.