Budapest
2024 november 19., kedd
image

Megnőttek az orosz beruházó XIII. kerületbe tervezett épületei

A korábban tervezettnél is magasabbak lehetnek az orosz beruházó, Ruszlan Rahimkulov Láng-negyedének épületei a XIII. kerületben – ezt írja a Népszava két tavaly kiadott építési engedély, illetve egy szintén tavaly benyújtott kérelem alapján.

Az új városrészben 1500 lakásnál is több épül, a dunai panoráma maximális kihasználása érdekében az Esztergomi út északi végén toronyszerű épületeket húznak fel prémium szintű lakásokkal. A Váci út menti irodaépületek északi irányba emelkednek, a Vizafogó utcánál pedig négy külön toronyból álló épület készül.

A lap emlékeztet, hogy az egykori Láng Gépgyár területén megvalósuló beruházás több építési szabály alól felmentve, gyorsított eljárásban épülhet meg annak köszönhetően, hogy a helyszínt 2021 novemberében a kormány elsőként jelölte ki rozsdaövezeti akcióterületté. Az tovább gyorsította a beruházó számára az ügyintézést, hogy a fideszes Tarnai Richárd vezette Pest vármegyei kormányhivatal tavaly márciusban megállapította, hogy

nincs jelenős környezeti hatása Láng-negyed megépítésének, így nem kell hatásvizsgálati eljárást lefolytatni.

Az első három lakóépület tavaly októberben kapott építési engedélyt a fővárosi kormányhivataltól, úgy mindegyik épület magasabb lehet annál, mint amit korábban, a környezetvédelmi dokumentációban jeleztek: egy földszint plusz 9 helyett 10 emeletes; egy 13 helyett 14, és egy 16 helyett 17 szintes épület szerepel ugyanis ezeken a terveken.

A Váci út mentén felépülő irodaházak engedélyét tavaly decemberben adta ki ugyancsak a fővárosi kormányhivatal. Ez alapján a három irodaépület szintén magasabbra nyúlhat majd 1-2 szinttel, mint amilyen magas épületek alapján korábban megállapította a vármegyei hivatal, hogy nem lesz jelentős környezeti hatásuk.

A beruházás harmadik üteme, egy szintén lakásokat tartalmazó tömb egyelőre még nem kapott engedélyt, de itt is van nyoma annak, hogy megnőtt a beruházás. A tömb az első tervek alapján három, egyenként földszint plusz 17 emeletes toronyból állt volna, de az engedélykérelemben már négy földszint plusz 18 emeletes lakóépület szerepel.  Itt úgy áll az ügy, hogy az engedélykérelmet egyszer elutasította a kormányhivatal, azóta újra beadták, de az engedélyezési eljárás jelenleg az építtető kérelmére szünetel.

A Népszava azt is megjegyzi: olyan sűrűre tervezték a beruházást, hogy az épületek közötti zöldterület előírt 25 százalékos minimumát csak úgy tudják teljesíteni, ha a tetőkerteket is beleszámítják.