Megmozdult a világ legnagobb jéghegye, összeütközhet egy szigettel
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a több mint három évtized után először kezdett el mozogni - számolt be róla a Reuters. A jéghegy nagyjából 4000 négyzetkilométer területű, vagyis körülbelül akkora, mint Csongrád-Csanád – utóbbi 4263 négyzetkilométeres.
Az A23a a nyugat-antarktiszi Filchner-Ronne jégtakaróról szakadt le még 1986-ban. Korábban ezen kapott helyet a szovjetek kutatóbázisa is. A jéghegy azonban megfeneklett a Weddell-tengeren, így azóta nem mozdult semerre.
A kutatók most azt feltételezik, hogy a jégréteg elvékonyodhatott, és az áramlásoknak köszönhetően kaphatott egy kis plusz felhajtóerőt, így elmozdulhatott a holtpontról.
"Egészen elképesztő" számú kék bálna gyűlt össze egy Atlanti-óceánon fekvő szigetnélA kereskedelmi célú bálnavadászat betiltása óta nem látott számban gyűltek össze az elmúlt hetekben a kék bálnák az Atlanti-óceánon fekvő Déli-Georgia szigetnél.
Könnyen lehet, hogy a monstrum Déli-Georgia szigeténél ismét megfeneklik, ez azonban komoly probléma lenne, ugyanis a szigeten több millió fóka, madár és pingvin él és szaporodik, valamint táplálkozik a környező vizekben. Az A23a viszont elzárná őket a tápláléktól.
Korábban egy másik jéghegy, az A68 kapcsán is tartottak attól a kutatók, hogy összeütközhet a szigettel, ám végül erre nem került sor, ugyanis az darabokra esett még az ütközés előtt.