Megmérték az egyik fekete lyuk tömegét, az eredmény a tudósokat is meglepte
Régóta ismert a csillagászok számára, hogy a Földtől mintegy 2,7 milliárd fényévre található Abell 1201 galaxishalmaz közepén egy hatalmas, elliptikus galaxis található – az Abell 1201 BCG –, annak a közepén pedig egy szupermasszív fekete lyuk szívja magába az anyagot. Erről az objektumról már a korábbi elemzések is azt mondták, hogy hatalmas, a brit Durham Egyetem tudósai szerint azonban jóval nagyobb, mint amekkorának eddig gondoltuk.
A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a fekete lyuk annál is nagyobb, mint amekkorának eddig gondolták. A mostani becslés szerint azonban az eddig ismert világegyetem legnagyobb objektumai közé tartozik: a mérete 32 milliárd naptömeg (+/- 2) lehet – összegezte a tanulmány eredményét az IFLScience.
Hogy ez mekkora, azt elég nehéz kontextusba helyezni. A Tejútrendszer körül keringő törpegalaxis, a Kis Magellán-felhő a mérések szerint 6,5 milliárd naptömegű lehet. Ehhez képest az Abell 1201 BGC szupermasszív fekete lyuka önmagában ötször ilyen nehéz.
James Nightingale, a Durham Egyetem tudósa szerint ez a valaha észlelt egyik legnagyobb fekete lyuk, és a felső határán mozog annak az elméleti határnak, amekkorára egy fekete lyuk nőhet.
A kutatók a gravitációs lencsehatás vizsgálatával jutottak a fenti eredményre. Ez az a jelenség, amikor egy hatalmas tömeggel rendelkező objektum – például egy galaxis – úgy torzítja el a téridőt, hogy a mögötte található objektumokat látszólag felnagyítja. A fekete lyukak szintén jók gravitációs lencsének, ezért a tudósok azt vizsgálták, hogy hogyan lenne képes meghajlítani a téridőt egy ilyen objektum. Ekkor vették észre azt, hogy az Abell 1201 BCG középpontjának szupermasszív fekete lyuka nehezebb lehet, mint eddig sejtették.