Megmagyarázták a NASA tudósai, miért lehetünk egyedül a világegyetemben
A NASA tudósainak egy csoportja egy új tanulmányban értekezett arról, hogy az emberiség egyedül lehet az univerzumban. A kutatók a „nagy szűrő” elméletet tanulmányozva jutottak erre: az elmélet szerint a fejlett idegen civilizációk még azelőtt kipusztíthatták önmagukat – egy bolygón okozott klímakatasztrófával –, hogy lett volna idejük felvenni a kapcsolatot az emberiséggel.
Az Interesing Engineering azt írja, a tanulmány figyelmeztetésként szolgálhat a civilizációnk számára. Egy olyan univerzum képét festi le, amely számos civilizációnak adott otthont, amelyek közül néhány talán elég sokáig fennmaradt ahhoz, hogy bolygóközi fajjá váljon.
A „nagy szűrő” elmélet egyfajta figyelmeztetés a társadalmunk számára, ami leírja, hogy egy civilizáció miként hozhatja létre önmaga kipusztításának feltételeit. Mindez ráadásul egy lehetséges magyarázat is a Fermi-paradoxonra. Ez egy ellentmondás a földön kívüli civilizációk létezésének magas becsült valószínűsége és az ilyen civilizációk létezésére utaló bizonyítékok hiánya között. A becslések szerint ugyanis több millió bolygó kering csak a Tejútrendszerben a lakható zónán belül.
A kutatók szerint a „nagy szűrő” miatt a civilizációk eltűnhettek, mielőtt még felvehettük volna velük a kapcsolatot. A szakemberek szerint az emberiséget épp az mentheti meg, hogy ha tudatára ébred a klímaválság jelentette fenyegetésnek, és még tesz ellene valamit. De ugyanez igaz például az atomfegyverek jelentette fenyegetésre is.