Budapest
2025 január 15., szerda
image

Megkarcolódott a telefonja képernyője? Az Apple levédette a kijelzőt, ami meggyógyítja magát

Ha ma összehajtható telefonról beszélünk, akkor csakis androidos (elsősorban Samsung) eszközre gondolunk, az Apple ugyanis nem ült fel erre a vonatra, legalábbis eddig. Ez persze nem jelenti azt, hogy házon belül ne foglalkoznának az ötlettel (Cupertinóban is tudják, hogy ez a jövő), és egy szabadalom, amelyről a Patently Apple ír, csak megerősíti ezt.

Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatala által jóváhagyott szabadalom egy öngyógyító tulajdonságokkal rendelkező réteget tartalmazó iDevice-ot mutat be, azaz ez lehet iPhone, iPad vagy akár Mac gép is. Viszont az elektronikus eszköz esztétikai megjelenésének javítása érdekében kívánatos a kis sérülések minimálisra csökkentése, és épp emiatt tartalmazhat a kijelző fedőrétege öngyógyító anyagréteget.

Az öngyógyító réteg segíthet eltüntetni a kisebb karcolódásokat, horpadásokat. Ez azért nagy szó, mert a hajtható telefonoknál használt rugalmas anyagok érzékenyek a karcolódásra. Ebben a rétegben spontán gyógyulás is bekövetkezhet, ilyenkor a bevonat anyaga magától is kitöltheti a horpadást, de külsőleg alkalmazott fény, elektromos áram, hő vagy más típusú inger is elindíthatja vagy felgyorsíthatja a folyamatot.

A Samsung jelenleg úgy próbálja ellensúlyozni a tartóssági problémát, hogy a rugalmas anyagokat a lehető legkeményebbé teszi, ezzel ellensúlyozza a véletlenszerű karcolások lehetőségét. Ezzel szemben az Apple nem azon dolgozik, hogy a kijelzőt tegye karcállóvá, hanem kidolgoz egy módszert a karcolások utólagos minimalizálására. Ezzel megőrzhető a kijelző maximális rugalmassága, ami hozzájárul az összehajtható eszközök rettegett „gyűrődésének” elkerüléséhez.

Egyébként még évekkel ezelőtt az LG is kitalált, sőt meg is valósított egy „öngyógyító” módszert, az LG G Flex2 hátoldala is kijavította a kisebb sérüléseket.