Budapest
2024 november 15., péntek
image

Mégis miért keresett Zelenszkij görögdinnyét Herszonban?

Amikor Volodimir Zelenszkij elnök meglátogatta az újonnan felszabadított Herszon városát, azzal viccelődött, hogy azért volt ott, mert „görögdinnyét akart”. De miért pont görögdinnyét? A BBC informatív cikkben válaszolt a kérdésre, amire azért is igény mutatkozott, mert a görögdinnye mémdiadalútra is indult a felszabadulás után.

A görögdinnye a dél-ukrajnai régió szimbóluma, Ukrajnában a legtöbb görögdinnye a Fekete-tenger partján fekvő mezőgazdasági városból, Herszonból származik, amelynek nedves éghajlata lehetővé teszi ennek a növénynek a termesztését. A népszerűségét jelzi, hogy a térségben több emlékművet is szenteltek a görögdinnyének.

Amikor Oroszország februárban megszállta Ukrajnát, sok minden más mellett a görögdinnye exportja is leállt.

A gyümölcs (vagy termesztéstechnikailag zöldség) régóta kötődik a régióhoz, a BBC-nek nyilatkozó gasztronómiai író azt mondta, a krími tatárok hozhatták be Herszon régióba évszázadokkal ezelőtt. Az 1940-es és 50-es években, a második világháborút követő szűkös években a régió lakói a görögdinnyéből melaszt vagy lekvárt főztek, amikor nehezen lehetett cukorhoz hozzájutni.

Néhány éve a szüreti szezon kezdetén egy görögdinnyével teli uszály indul el Herszonból Kijevbe a Dnyipro folyón keresztül, ezt általában a tévé is közvetíti. A háború ezt a rövid életű hagyományt is meghiúsította, de a görögdinnye, mint a város kabalája a megszállás alatti Herszon szabadságharcának a jelképe lett.

Valószínűleg ezért robbant be a görögdinnye-mém népszerűsége, miután az orosz csapatok visszavonultak a folyón túlra.

Herszon nem sokkal a háború megindítása után, március elején foglalták el az oroszok, Herszon régió pedig egyike volt annak a négy régiónak, amelyet szeptemberben népszavazás után Oroszország önhatalmúlag illegálisan annektált.