Meghiúsult kivégzés Alabama államban, a kormányzó az ítéletvégrehajtás teljes felülvizsgálatát kéri
Alabama kormányzója kezdeményezte a halálos ítéletek végrehajtásának felfüggesztését az államban, és teljes felülvizsgálatot kért, miután a múlt héten újabb elítélt esetében nem tudták végrehajtani az ítéletet.
Kay Ivey kormányzó hétfőn közleményt adott ki, amelyben az állam főügyészét arra kérte, hogy állítsák le két elítélt esetében a végrehajtás időpontjának kijelölését. A kormányzó emellett arra kérte a büntetés-végrehajtásért felelős állami hatóságot, hogy indítson teljes felülvizsgálatot, és tekintse át a kivégzések folyamatát.
Az állam vezetője azután lépett, hogy csütörtökön két hónapon belül másodszor hiúsult meg halálos ítélet végrehajtása technikai okokból. Legutóbb szeptemberben kellett leállítani kivégzést, miután az elítélt több órán keresztül volt kikötözve. Júliusban csak háromórás procedúrát követően tudták végrehajtani az ítéletet, miután nem találták az elítélt vénáját.
A meghiúsult kivégzések okaiként a New York Times is említi, hogy a kivégzést lebonyolító személyzet képtelen megtalálni az elítéltek vénáit, ezt a folyamatot bonyolíthatják olyan tényezők, mint a halálraítélt kora, múltbéli droghasználati szokásai, illetve a testsúlya is. A kivégzésre rendelkezésre álló időt jelentősen szűkítik az elítélt megmentése érdekében beadott utolsó pillanatos fellebbezések is, amiket a legfelsőbb bíróságnak el kell bírálnia, mielőtt engedélyezhetné az ítélet végrehajtását. Amerikában ugyanis a kivégzéseket egy adott, nem túl tág időintervallumon belül végre kell hajtani, amennyiben ez nem sikerülne, akkor új időpontot kell rá kitűzni.
Mindezek miatt kérte Ivey kormányzó, hogy a vizsgálat lezárultáig a főügyészség ne kezdeményezzen további ítélet-végrehajtásokat, ugyanis, mint közleményében írta, nem kívánja fokozni az áldozatok családtagjainak (az USA halálbüntetést támogató államaiban csakis emberölésért kerülhet valaki halálsorra – a szerk.) megpróbáltatásait, akik valamiféle lezárás reményében érkeznek, hogy tanúi legyenek a kivégzésnek, miközben azt az állam képtelen végrehajtani.