Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Meghalt Szalai Júlia, az MTA doktora

Hetvenöt éves korában elhunyt Szalai Júlia, a magyar szociológia nagy hatású, kiemelkedő képviselője – közölte hétfőn a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézete (TKSZI).

Szalai budapesti, értelmiségi családban született, 1948-ban. Édesapja, Szalai Sándor, a háború utáni hazai szociológia egyik legfontosabb szervezője és terjesztője. A Móricz Zsigmond Gimnázium zenei tagozatú osztályában érettségizett, 1966 őszétől a közgazdasági egyetem tervmatematika szakos hallgatója volt. A következő évben Ferge Zsuzsa empirikus kutatásaiban kérdezőbiztos lett, és ennek hatására kezdett szociológiával foglalkozni. Szakdolgozatát az 1971-ben az éppen megalakult szociológia tanszéken, a brit szociálpolitika kialakulásáról írta.

Munkássága a TKSZI visszaemlékezése szerint rendkívül gazdag és szerteágazó volt: a szegénység tanulmányozása mellett a társadalmi struktúra, a jóléti államok és intézmények, a munkaerőpiac, az oktatás és az etnicitás, a hazai polgárosodás társadalomtörténete, a társadalmi redisztribúció viszonyai váltak fő kutatási területeivé.

1973 óta dolgozott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szociológiai Kutatóintézetében, 2008 óta az intézet tudományos tanácsadója, majd emeritus professzora volt. Tanított többek között az ELTE-n, a CEU-n a Wesley János Lelkészképző Főiskolán és a glasgow-i Strathclyde Egyetemen is.

1986-ban lett a szociológia-tudomány kandidátusa, 2008-ben elnyerte az MTA doktori fokozatát is. 2019-ben az MTA levelező tagjává választotta.

„Élesen és érzékenyen látta és módszeres alapossággal vizsgálta a magyar és a közép-kelet európai régió társadalmainak jelenségeit. A magyar és nemzetközi szociológiát hosszú évtizedekre meghatározó publikációkkal gazdagította”

– a TSZKI így búcsúztatta Szalai Júliát, aki 2020-ban, a világjárvány idején többek között arról beszélt a hvg360-nak adott interjújában: csak remélni tudja, hogy hajtűkanyart vesz a kormány eddigi szociálpolitikája.