Meghalt a nagyhatású zenész, Tom Verlaine
Tom Verlaine Thomas Miller néven született New Jerseyben, művésznevét a francia szimbolista költőtől, Paul Verlaine-tól kölcsönözte. Gitározni az után kezdett, hogy meghallotta a Rolling Stones 19th Nervous Breakdown című számát. Tinédzserként költözött New Yorkba jóbarátja, a Richard Meyer néven anyakönyvezett Richard Hell társaságában, aki pedig az Arthur Rimbaud-féle Egy évad a pokolban nyomán választotta felvett nevét.
Együtt alakították meg a Neon Boys nevű zenekart, ami később a Television nevet vette fel. A zenekar a 70-es évek New York-i underground, art punk színterének egyik legfontosabb formációja volt, de későbbi zenészgenerációk számára is mintát adott. Igazi kultuszegyüttes lett.
A Televison első nagylemeze, az 1977-es Marquee Moon igazi remekmű, sokat idézett alkotás. A zenekar hangzása és hangulata emblematikus lett, Tom Verlaine és a másik gitáros, Richard Lloyd gitárösszjátéka bevonult a könnyűzene-történelembe. Az együttes ugyanakkor elég rövid ideig működött: az 1978-as Adventure című nagylemez után feloszlottak, a 90-es évek elején egy újabb nagylemezre összeálltak, koncerteztek is, de aztán már csak ritkán álltak a közönség elé.
Verlaine 1979-től szólólemezeket jelentetett meg. Az első saját albumán szereplő Kingdom Come című számot David Bowie feldolgozta.
Számos alkalommal dolgozott Patti Smith-szel, játszott több lemezén és koncertezett is vele (többek közt fellépett társaságában a Sziget Fesztiválon is). Készített felvételeket az 1997-ben elhunyt Jeff Buckley-val is, közös munkájuk a Buckley halála után megjelent 1998-as Sketches for My Sweetheart The Drunk című albumon hallható.
Patti Smith zenekarában:
Tom Verlaine a haláláról hírt adó közlemény szerint „rövid betegség után” hunyt el. A zenész- és művészvilág nagyjai emlékeztek meg róla az elmúlt órákban, többek közt Patti Smith, Michael Stipe, az egykori R.E.M. frontembere, Flea, a Red Hot Chili Peppers basszusgitárosa, Elijah Wood színész – és még sokan mások.
Borítóképünkön a Television, jobbról a második Tom Verlaine / fotó: Wikipedia