Megérkezett Edinburgh-ba II. Erzsébet koporsója
Megérkezett a királyi család nyári rezidenciájáról, a skóciai Balmoralból indult, a néhai brit uralkodó, II. Erzsébet koporsóját szállító konvoj Edinburgh-ba, Skócia fővárosába. Ezzel több mint egyheti búcsúszertartás-sorozat vette kezdetét, amelynek végső aktusaként szeptember 19-én Windsorban helyezik végső nyugalomra a királynőt.
A koporsó – amelyet jelenleg a királyi család Skóciában használatos lobogója, a Scottish Royal Standard és Skóciában honos virágok borítanak – Aberdeent és Dundee-t is érintő, csaknem 300 kilométeres, hat és fél órás út után érkezett meg a brit uralkodók hivatalos skóciai rezidenciájára, az edinburghi Holyroodhouse-palotába.
A konvoj által érintett lakott területeken, településeken és városokban tízezrek sorakoztak fel az útvonal mentén, és Edinburgh-ban is hatalmas tömeg várta a menetet.
Az érkezés után a koporsót nyolc katona vitte a vállára emelve, lassú léptekkel a Holyroodhouse rezidenciára. A bejáratnál a királynő négy gyermeke közül három, Anna hercegnő, András herceg és Eduárd, Wessex grófja volt jelen.
A Holyroodhouse-ból a koporsót hétfőn átviszik a skót főváros St. Giles székesegyházába, ahol 24 órára felravatalozzák, majd kedden repülőgéppel Edinburghból Londonba viszik a néhai uralkodó egyetlen leánya, Anna hercegnő kíséretében. A Buckingham-palotában III. Károly király és felesége, Kamilla fogadja majd, szerda délután pedig átszállítják a londoni parlament legősibb épületegyüttesébe, a Westminster Hallba, ahol négy napra felravatalozzák. A búcsúszertartás szeptember 19-én, hétfőn lesz a közeli Westminster-apátságban, a monarchia ősi londoni koronázó templomában. A királynőt ugyanaznap egykori legnagyobb angliai vidéki rezidenciáján, Windsor kastélyában helyezik végső nyugalomra.
Vasárnap Edinburgh-ban, valamint Észak-Írország fővárosában, Belfastban és Cardiffban, a walesi fővárosban is felolvasták azt a proklamációt, amely III. Károlyt formálisan az Egyesült Királyság uralkodójává nyilvánítja. Ugyanez a ceremónia vasárnap a Spanyolország déli csücskében fekvő, brit fennhatóságú Gibraltáron, előző nap pedig Londonban is lezajlott.
Az 1701-ben kelt trónöröklési törvény alapján II. Erzsébet királynő halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős addigi trónörökös, Károly a brit uralkodó. Az Egyesült Királyság trónöröklési törvényei azonban azt is előírják, hogy az uralkodók halála esetén összehívott trónutódlási tanácsnak – Accession Council – a trónbitorlást elkerülendő kétséget kizáróan meg kell állapítania az új király vagy királynő kilétét, és nyilvánosan ki kell hirdetnie, hogy ő az Egyesült Királyság egyedüli és törvényes uralkodója.