Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Megérkezett az első jele annak, hogy közelíthetünk az inflációs csúcshoz

37 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak novemberben, mint egy évvel korábban – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Ráadásul a külföldi eladásra készített áruk 23,4 százalékos drágulása még lejjebb is húzta az átlagot, a magyar vevők inkább azt fogják megérezni, hogy a magyarországi értékesítésre gyártott termékek 63,7 százalékkal drágábban készültek.

Ez nem azt az árat jelenti, amelyet a vásárlók kifizetnek, hanem azt, amennyiért a termelők eladják a nagykereskedőknek, de természetesen egy ennyire nagy emelkedés átszivárog a fogyasztói árakba is.

És ez még egész jónak is számít legalábbis ahhoz képest, ami a korábbi néhány hónapban volt: októberről novemberre már 0,8 százalékkal csökkentek az árak. Havi szinten csökkenést utoljára 2021 májusában mért a KSH.

Az egy évvel korábbihoz viszonyítva július óta csak ennél nagyobb áremelkedéseket mértek, augusztus és október között 41-43 százalékosakat.

A hatalmas áremelkedést nagyrészt az okozta, hogy az energiaipar magyarországi eladásra 131 százalékkal drágábban termelt, mint egy évvel korábban. Ezt a KSH a világpiaci árak növekedésével és a rezsicsökkentés részleges eltörlésével magyarázza. De az energiaszektoron kívül is komoly az áremelkedés: a feldolgozóipar 35,6 százalékkal drágábban dolgozik.